Informace pacientům týkající sešíření nákazy
koronaviru (COVID-19) v ČR.

Novinky

2. 11. 2018

Protonové centrum navštívily evropské pediatrické sestry

Protonové centrum navštívily evropské pediatrické sestry

Proton Therapy Center Czech je moderní klinické pracoviště, jediné svého druhu v České republice, které se zaměřuje na léčbu onkologických onemocnění. Kvůli své jedinečnosti si jej vybraly za cíl pediatrické sestry v rámci zasedání členů Evropské asociace dětských sester - Paediatric Nursing Association of Europe (PNAE).

 

Zasedání členů PNAE se koná dvakrát do roka v různých zemích Evropy. V Praze se uskutečnilo, dokonce již podruhé, v letošním roce ve dnech 18. a 19. října. Součástí programu PNAE je vždy návštěva nějakého pediatrického zdravotnického provozu. Program v Praze chtěly sestry pediatrické sekce zpestřit něčím výjimečným, unikátním a pro členky asociace přínosným. Z toho důvodu si zvolily naše Protonové centrum, které disponuje unikátní technologií protonové terapie, která se nazývá tužkové skenování (Pencil Beam Scanning). Protonová terapie je první volbou na světě pro mnoho typů dětských nádorů, pokud je indikováno ozáření. Jejím použitím lze minimalizovat nežádoucí účinky.

 

Dětské sestry k nám přijely z různých zemí Evropy a pod vedením předsedkyně pediatrické sekce ČAS Jitky Voříškové si nejprve vyslechly přednášku MUDr. Barbory Ondrové, která se zaměřuje na protonovou radioterapii nádorů u dětských pacientů, a následně si prohlédly protonové centrum. Na přednášce získaly informace o účinnosti protonové terapie v léčbě nádorů u dětských pacientů. Použitím protonové radioterapie je možné dosáhnout snížení potenciálních rizik spojených například s poškozením srdce a plic, minimalizace endokrinologických a intelektuálních problémů, poruch růstu, poškození ledvin a močových cest, nebo snížení vývoje sekundárních nádorů a rizika recidivy nádoru během dospělosti.

 

Sestry měly množství otázek, které se týkaly účinnosti protonové léčby a případných nežádoucích účinků v porovnání s fotonovou terapií. Protože ve skupině byly sestry z různých zemí, ptaly se také na zahraniční dětské pacienty, kteří k nám nejvíce přicházejí ze Slovenska nebo Chorvatska.

 

Po skončení návštěvy Protonového centra jsme se zeptali předsedkyně pediatrické sekce ČAS Jitky Voříškové, jak byly s prohlídkou centra spokojeny: „Návštěva Protonového centra splnila plně naše očekávání. Zajímalo nás, jak vypadají prostory, kde protonová léčba probíhá a zároveň jsme chtěly získat především informace o protonové terapii u dětí, protože jsme všechny dětské sestry. Přednáška paní doktorky Ondrové byla velice zajímavá, což se projevilo i v množství dotazů, které po přednášce následovaly.“

2. 11. 2018 | PTC Zpět
Více informací o o souborech cookies naleznete zde