Informace pacientům týkající sešíření nákazy
koronaviru (COVID-19) v ČR.

Den, který mi zachránil život

Proč bylo pro můj další život důležité setkání s lékařem v Protonovém centru.

„Můj lékař mi řekl, že musím jít na operaci s rakovinou prostaty ihned, jinak že se nádor rozšíří. Neměl jsem vůbec čas a prostor hledat další možnosti léčby. Nevěděl jsem, jaká rizika a komplikace jsou spojené s jednotlivými metodami. Byl jsem ve stresu.

Potom jsem se obrátil na lékaře v Protonovém centru, který se mi ochotně věnoval, podrobně mi vysvětlil výhody a nevýhody každé léčby. Ale hlavně mě uklidnil, že mi nehrozí nebezpečí z prodlení, protože hormonální terapie nádor „zakonzervuje“, takže dál neroste.

A tak jsem se mohl v klidu rozhodnout a nenechat se ovlivnit tlakem a jít na operaci. Vybral jsem si protonovou léčbu, protože je to účinná léčba a případná rizika jsou minimální. Rozhodující pro mě bylo to, že nebudu trpět inkontinencí, impotencí a zůstanu sexuálně aktivní.“

Co je to hormonální léčba

Hormonální léčba se používá u nádorů, které mohou být při svém růstu závislé na přítomnosti určitých hormonů (např. nádory prostaty, prsu a dělohy). Podáním látek, které působí proti těmto hormonům nebo brání jejich vzniku (tvorbě), může dojít ke zpomalení nebo zástavě růstu nádoru.

Cílem podávání hormonální léčby může být:

  • zabránění návratu nádorového onemocnění po předcházející léčbě,
  • zmenšení nádorového ložiska, které se poté např. chirurgicky odstraní,
  • zpomalení postupu generalizovaného nádorového onemocnění.


Další příběhy našich pacientů

‹ Zpět

Více informací o o souborech cookies naleznete zde