PROTON THERAPY CENTER - Léčba v protonovém centru v Praze očima pacienta – lékaře

Léčba v protonovém centru v Praze očima pacienta – lékaře

Máte špičkové medicínské zařízení 21. století.

Pusťte si video klikem na obrázek

 Dopis MUDr. Antona Mólcika CSc. (74),
klienta VšZP, léčeného v protonovém centru s karcinomem prostaty

Svůj zdravotní stav jsem rozhodně nikdy nepodceňoval. V rámci prevence jsem od svých padesáti let pravidelně absolvoval komplexní preventivní vyšetření. V roce 2003 mi byl po dovolené v Chorvatsku zjištěn kožní melanom na zádech a radikálně chirurgicky odstraněn bez další léčby a případných následků.


V roce 1982 jsem překonal slabší infarkt, hodnocený jako „manager disease“ neboli nemoc z přepracování a stresu a v roce 2009 pak klasický infarkt, do hodiny revaskularizovaný. Dnes mám někdy poruchy srdečního rytmu – zejména při bolestivých lékařských zákrocích, bolestech žaludku, při překyselení a podobně.

Když mi 2. října 2013 v rámci preventivního vyšetření stouplo PSA na 3,18 (jako laboratorní norma je udávána hodnota 3,10), zbystřil jsem a konzultoval svůj stav s urologem. Když mi při další návštěvě 5. 3. 2014 naměřil hodnotu 3,52, doporučil mi současně detailní histologické vyšetření v analgosedaci. Tu jsem si vyžádal, neboť daný výkon mi bez toho připomíná středověk. Histologický nález byl pozitivní: adenokarcinom stupně 6 (3+3) 5% CK 34 ve 3 vzorcích. Kontrolní MR ukázalo: karcinom prostaty o velikosti 49x41x49 mm dobře ohraničený bez známek extrakapsulární invaze, lymfatické uzliny a močový měchýř ostře ohraničené. Ošetřující urolog mi aplikoval hormonální léčbu (Leuprolin). Z toho jsem ale měl návaly krve do hlavy a začal se mi dokonce usazovat tuk na břichu.

Z navrhovaných variant léčby jsem operaci zavrhl z důvodu nežádoucích následků a zhoršení kvality života po léčbě. Rozhodl jsem se pro léčbu ozařováním. Na Slovensku je k dispozici brachyterapie, která však přináší značné vedlejší účinky – a ty jsem po svých infarktech nechtěl vůbec riskovat. Po poradě s příslušnými odborníky jsem požádal svou pojišťovnu VšZP v Banské Bystrici o schválení protonové léčby v Praze. Žádost odborně podpořil primář doktor Baláž Ph.D., hlavní odborník slovenského Ministerstva zdravotnictví na urologii, po konzultaci s Ústavem kardiovaskulárních nemocí v Banské Bystrici a krajským onkologem primářem doktorem Malecem. Indikaci na protonovou léčbu schválili v zájmu zvýšení bezpečnosti ozařování.

Chtěl by touto cestou také poděkovat VšZP v Banské Bystrici i centrále v Bratislavě za kladné vyřízení mé žádosti a rychlé vyjádření. Opět se potvrdilo, jak je důležité, aby pojišťovny sledovaly hlavně prospěch svých klientů, nikoli zisk pro nejrůznější akcionáře pojišťovny z plateb pojištěnců.
Po aplikaci zlatých zrn jsem v protonovém centru nastoupil léčbu vysokými dávkami v krátkém režimu – a sice pět frakcí (po 7,25 Gy) každý druhý den. Po čtvrtém ozáření se mi objevilo častější močení a lehké svědění. Tyto příznaky však do čtrnácti dní po ozařování zcela zmizely. Sám tedy mohu potvrdit, že hlavní charakteristikou této metody je šetrnost.

Protonové centrum je špičkové medicínské zařízení s vynikající organizací práce, přesnou a efektivní péčí o pacienty a především kvalitní léčbou, zajištěnou a monitorovanou nejmodernějšími softwary. To jako bývalý manažer umím dobře posoudit. Přestože jsem ze Slovenska, cítil jsem se v tomto zařízení 21. století jako doma.

Z mé zkušenosti bych rád ostatním pacientům doporučil:

1) Při urologickém vyšetření se vyhnout bolestivé biopsii a trvat na analgosedaci.
2) Po sedmdesátce si preventivně nechat každý půl rok změřit PSA.
3) Odborníkům doporučuji věnovat pozornost možnostem využití této léčebné metody v indikovaných případech.

Všem lékařům v Banské Bystrici, odborníkům protonového centra, pojišťovně VšZP v Banské Bystrici i Bratislavě ještě jednou srdečně děkuji.

Váš MUDr. Anton Mólcik CSc.,
 

Další novinky