Tina – 25. 1. 2017

Prostě o prostatě

Pošlete ho k lékaři

Prostata? Ta se přece žen netýká… To je sice pravda, týká se však vašich partnerů, otců, bratrů – prostě těch, s nimiž sdílíte všechno dobré i zlé.

Zástupci silnější poloviny lidstva dokážou pohnout horou a snést vám třeba modré z nebe, ovšem když jde o jejich zdraví, odkládají návštěvu lékaře, jak jen to jde. To ovšem může být fatální chyba, a proto je potřeba jim pomoct.

Malý velký problém

Jedním z typicky mužských zdrojů trápení je prostata neboli předstojná žláza. Za normálních okolností je jejím úkolem především vytváření sekretu, který se mísí se spermiemi a přispívá k jejich lepší pohyblivosti. Velká je jen asi jako vlašský ořech, ale s přibývajícím věkem dokáže natropit značné problémy. V posledních letech její onemocnění, konkrétně karcinom, bohužel zaznamenává obrovský nárůst.

Popostrčte ho

U nás funguje celoplošný screening na včasný záchyt karcinomu prsu, děložního čípku a tlustého střeva – ten jediný je pro obě pohlaví. Takže pokud se ten váš vymlouvá, že mu ještě nepřišla pozvánka na vyšetření prostaty, nedočká se. Musí se o něj zkrátka postarat sám a není proč to odkládat. Možná bude potřeba ho jen malinko nasměrovat.

Kdy na vyšetření?

Vyšetřit by se rozhodně měli nechat všichni muži po 50. roce věku. V případě, že mají rakovinu prostaty v rodinné anamnéze, je žádoucí docházet na kontroly už dříve, zhruba od 40 let. Základní prohlídka spočívá v provedení krevního testu, kterým se zjistí hladina PSA (prostatického specifi ckého antigenu) v krvi, a pohmatovém vyšetření prostaty přes konečník. Právě toho se muži často obávají, ale ti, kteří jím už prošli, dosvědčují, že vůbec nebolí a není se čeho bát.
Absolvovat jen jedno vyšetření a myslet si, že tím je vše vyřízeno, ovšem nestačí. Pokud je nález v pořádku, měli by muži tuto prohlídku podstoupit jedenkrát ročně. V případě hraničních nálezů by měl dobrý urolog pacienta poslat na podrobnější vyšetření, například na ultrazvuk, případně na provedení biopsie, nejlépe do onkologického centra, se kterým spolupracuje.

Noční „pochůzky“

Kolem 50. roku věku většinou přicházejí první, zprvu nenápadné příznaky zvětšení prostaty. To se projevuje obtížemi při močení, které je namáhavé a zdlouhavé, s malým tlakem proudu a pocitem nedostatečného vyprázdnění močového měchýře, což vede k častějším návštěvám toalety. Ve věku nad 50 let jde o běžné onemocnění, výjimkou však nejsou ani muži mladší. Po 70. roce se to týká přibližně devadesáti procent mužů. Jde ovšem o onemocnění nezhoubné, se kterým se dá celkem úspěšně bojovat – a hlavně mu lze dodržováním zdravého životního stylu celkem dobře předcházet. Na trhu je také velký výběr volně prodejných doplňků stravy pro péči o prostatu. Rozvinuté onemocnění se dá léčit buď medikamentózně, nebo operací.

Rakovina prostaty

V Evropě jde o druhý nejčastější zhoubný nádor u mužů a třetí nejčastější příčinu úmrtí na maligní tumor. Probíhá bezpříznakově nebo jsou projevy zpočátku jen mírné, proto jim muži nevěnují pozornost a odkládají vyšetření na pozdější dobu. To je ale zásadní chyba. I zde platí, že při včasném zachycení mají velmi dobrou šanci na vyléčení. Karcinom prostaty má čtyři stadia. První dvě jsou ještě dobře léčitelná, třetí hůře a čtvrté je nejrizikovější. V pokročilých fázích nádor metastázuje, zvláště do kostí, a je již nevyléčitelný -lze léčit jen příznaky. D * Protonová léčba se u nás provádí od roku 2013 Kromě rakoviny prostaty dokáže protonové záření léčit například i nádory mozku, nádory ležící v oblasti páteře, nádory hlavy a krku, plic, prsu, lymfomy, nádory u dětí a další. Nyní už je v případě správně indikovaných pacientů hrazena všemi zdravotními pojišťovnami. Protonové centrum najdete zatím jen v Praze na Bulovce.
* Operace – radikální prostatektomie

Spočívá v odstranění žlázy postižené nádorem i s pouzdrem a semennými váčky. Zároveň se vytvoří nové spojení mezi močovou trubicí a močovým měchýřem. V případě, že nemoc byla lokalizovaná, dojde k úplnému vyléčení. Provádí se několika způsoby: otevřená, laparoskopická nebo robotická. * Hormonální terapie Působení androgenů (mužských hormonů, zejména testosteronu) na hormonální receptory vede k růstu a množení buněk karcinomu prostaty. Cílem hormonální léčby je navození jejich útlumu, což vede i k útlumu buněk nádoru a případných metastáz. Dnes jsou k dispozici nové léky, které mají jen minimum vedlejších účinků. Zatímco v roce 1996 mohli lékaři využít pouze jediný preparát, dnes mají možnost vybrat z devíti, podle individuálních potřeb jednotlivých pacientů. Hormonální terapie se často používá v kombinaci s radioterapií.
* Radioterapie Využívá ionizující fotonové záření s cílem nádor zcela zničit.

Možnosti léčby

VHODNÝ ZPŮSOB LÉČBY URČÍ LÉKAŘ v závislosti na povaze a stadiu nádoru, věku nemocného a jeho celkovém zdravotním stavu. Prioritou je zachování kvality života, přičemž nejzávažnějšími komplikacemi mohou být inkontinence a impotence. Dnes už existují dokonalejší operační techniky a další způsoby léčby, takže v případě včasného záchytu onemocnění k těmto komplikacím tak často docházet nemusí.

Dělí se na radioterapii zevní (teleterapii) a vnitřní (brachyterapii). Účelem paliativní radioterapie je prodloužit přežití a odstranit potíže nemocného, například při postižení kostí, bolestech, krvácení a podobně. * Protonová terapie Poměrně nová, ale už dobře zavedená protonová terapie je velmi efektivní. Dokáže totiž dodat co nejvyšší dávku záření přímo do místa, kde je potřeba, a to bez rizika pro okolní tkáně. Na rozdíl od klasické radioterapie, tedy fotonového záření, využívá záření protonové a její účinnost je velmi vysoká, až 97 procent. Je rychlá, bezbolestná, zachovává kvalitu běžného i sexuálního života a nemá téměř žádné nežádoucí účinky.
* Chemoterapie Léčebná metoda, která spočívá ve vpravování chemických látek (cytostatik) do organismu. Cílem je zlikvidovat rychle rostoucí nádorové buňky a zabránit jim v množení. Chemoterapie se volí tehdy, když už ostatní postupy selhaly. Nelze ji ovšem přesně zacílit, takže zasahuje i zdravé buňky a má řadu nežádoucích účinků.

NEJEN NA OZDOBU Pro zvýšení povědomí o karcinomu prostaty a získání financí na výzkum se každoročně už i u nás koná takzvaný M Movember. Název vznikl j jako složenina a anglických slov, knír (moustache) a listopad (november) -muži si na podporu akce nechávají v listopadu narůst knír.


Publikováno: 27.01. 2017

Diagnózy, které léčíme


Objednat se
loading