E15 – 30. 3. 2017

Protonové centrum získá další klienty z britských ostrovů

Soukromá ozařovací klinika uzavřela v posledních dvou letech smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami. Teď přibývají partneři ze zahraničí.

Pražské Protonové centrum uzavřelo smlouvu s britskou pojišťovnou Western Provident Association. Své klienty tak bude na pražskou soukromou kliniku posílat jedna z největších pojišťoven, které ve Velké Británii kryjí péči nad rámec základního systému Národní zdravotní služby. „Smlouva s britskou WPA zajistí pacientům rychlý nástup do Protonového centra,“ uvádí jednatel centra Václav Laštovka.
Podíl zahraničních klientů se na klinice pohybuje kolem dvaceti procent. Dosud se tam léčilo přes sedmdesát lidí z Velké Británie a Irska.
Léčbu si hradili sami, některým z nich ji následně proplatila Národní zdravotní služba.
Jedním z nich byl mediálně známý chlapec Ashya King, který se z rozhodnutí rodičů léčil v Praze v roce 2014. Ve Velké Británii zatím žádná klinika ozařování protony nenabízí.
Start pražského Protonového centra poznamenal vleklý spor o smlouvu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Ta zpochybnila platnost smlouvy o smlouvě budoucí z roku 2006, kterou podepsal tehdejší nucený správce pojišťovny Antonín Pečenka a kterou VZP považovala za nevýhodnou. Rozhodčí soud ji označil za neplatnou, Pečenka byl nepravomocně odsouzen za pokus zneužití pravomoci.
Celková kapacita centra při současném provozu činí dva tisíce pacientů ročně.
Zatím se v něm za čtyři roky existence léčilo něco přes dva tisíce pacientů.
V letech 2015 a 2016 nastal obrat, kdy všechny zdravotní pojišťovny podepsaly s centrem dlouhodobé smlouvy.
„Po náročných letech se nám podařilo stabilizovat. Za největší úspěch považujeme, že se podařilo protonovou léčbu zařadit jako léčbu hrazenou,“ připomněl Laštovka.
Protonovému centru loni prodloužil věřitel Immorent PTC z rodiny Erste splácení úvěru 3,5 miliardy korun do roku 2033. Spor se vede o to, v kolika případech je protonové ozařování přínosnější proti levnější fotonové terapii. Loni VZP proplatila léčbu v centru 65 pacientům.

Zatím se v Protonovém centru za čtyři roky existence léčilo něco přes 2000 pacientů.


Publikováno: 21.03. 2017

Diagnózy, které léčíme


Objednat se
loading