ČT1 – 16. 4. 2017

Pokrok v léčbě rakoviny lymfatického systému

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
——————–
Dvě misky vah, na jedné narůstající počet pacientů s rakovinou lymfatického systému, často mladých lidí, na druhé čím dál vyšší počet uzdravených. Aby mohli žít plnohodnotně, hledají lékaři takové formy ozařování, které jsou účinné a šetrné zároveň. K pokroku významně přispívá i nejmodernější technika protonové terapie.

Lea SUROVCOVÁ, redaktorka
——————–
Byla unavená, špatně dýchala a našla si bulku na krku. Vyšetření ukázalo, že má nádory v hrudníku. Po chemoterapii tým lékařů z několika nemocnic vyhodnotil, že je vhodnou adeptkou na protonovou terapii.

Markéta ŠEDIVÁ, pacientka, 29 let
——————–
Položíte se na tady na to lůžko, dostanete takovou masku speciální, která je dělaná na vaše tělo, dostanete potom takový jakoby, já tomu říkám šnorchl, abyste dýchala do toho přístroje,

Lea SUROVCOVÁ, redaktorka
——————–
V okamžiku, kdy se pacient nejvíce nadechne, dojde k ozáření, které ničí nádorové buňky, to je základem nové techniky. Přesné zacílení vypočítává předem tým fyziků.

Kateřina DĚDEČKOVÁ, radiační onkoložka, protonové centrum v Praze
——————–
Je schopná velmi šetřit okolní rizikové orgány a v oblasti hrudníku se nachází velká spousta těchto rizikových orgánů, jako ne například srdce, velké cévy, jsou tam plíce, u žen samozřejmě prsní žlázy.

Lea SUROVCOVÁ, redaktorka
——————–
Skenování takzvaným tužkovým svazkem začalo používat Česko a dvě americká centra. Pražská lékařka se stala součástí mezinárodního týmu, který řeší, jak vybírat vhodné pacienty. Touto technikou léčili v Praze už osmdesát lidí, což je zatím největší skupina pacientů na světě.

David FELTL, ředitel, Onkologické centrum VFN v Praze
——————–
U určité velmi precizně definované podskupiny pacientů by ta léčba mohla mít nějaký přínos. Rozvíjejí se další metody. Rozvíjí se stereotakticky radioterapie ultra přesná. Obecně ten obor je obrovsky dynamický.

Lea SUROVCOVÁ, redaktorka
——————–
Podle lékařů je problém v tom, že lidé o nemoci pořád mnoho nevědí a podceňují příznaky. To byl i případ Markéty. Přesto nemoc po roce porazila a teď se chystá do práce. Lea Surovcová, Česká televize.

 

Reportáž si můžete prohlédnout zde


Publikováno: 19.04. 2017

Diagnózy, které léčíme


Objednat se
loading