Kondice.cz – 13. 6. 2017

Příběh Kristýny s rakovinou levého prsu: Sama sobě GPSkou

Kristýna nikdy nezapomínala na svou kondici. Na čas ale musela své sportovní aktivity utlumit a některé i přerušit, protože vážně onemocněla. Její diagnóza byla – rakovina levého prsu. Nazvala se GPSkou, protože hledala cestu za uzdravením. Cílem byl proton, ozařování, které je nejšetrnější. Cesta nebyla lehká. Sílu na hledání cesty k léčbě jí dala také mimo jiné energie vložená do její fyzičky. Jak jí jóga pomohla v ozařování? A v jaké kondici se cítí přesně týden po ukončení protonové radioterapie?

…. příběh….

Minirozhovor, který nám Kristýna poskytla:

  1. Svěřila jste se mi, že jóga vám velmi pomohla při ozařování? V čem?

Při ozařování je potřeba mít zadržený dech. Soustředit se. Jste na ozařovně a radiologové sledují na monitorech vše, co je potřeba ke spuštění ozařování. Je potřeba být naprosto v klidu, nehýbat se a mít zatajený dech. Projdete nácvikem zatajení dechu, zjistí se, jak dlouho dokážete zadržet dech. Při samotném ozařování dostanete na oči takové brýle, ve kterých vidíte, kdy se máte nedechnout a jak dlouho ještě asi vydržet. Pokud bych zakašlala, nebo vydechla dříve, paprsek se okamžitě zastaví.

  1. Pomohla vám tedy jóga hlavně díky dechovým cvičením?

Jóga, kterou jsem si zamilovala už jako těhotná, mi pomohla nejen při dýchání, ale celkově. Učí vás soustředění, zklidňuje mysl a pracuje s dechem. Nikdy bych netušila, že mi může až takto pomoci. Ale zpětně jsem za to ráda.

  1. Jak se měnila vaše kondice v porovnání před, během a po léčbě?

Zamilovala jsem se do běhání. Učila se běhat. Obden jsem se těšila, že si vyběhnu do přírody a pročistím hlavu. Během léčby zvlášť, když jsem byla po operaci, tak jsem musela běhání vynechat. Nyní mám ještě bolavá prsa, proto běh ještě odsouvám. Ale co nejdříve se do něj pustím. Budu ráda, pokud u vás najdu nějaké typy na to, jak znovu pomalu, jistě a správně nastartovat běh. Je možné, že mi třeba poradí nějaké z vašich čtenářek.

  1. Co pro vás znamená psychická kondice?

Před léčbou to bylo spíš takové klasické „stíhat věci“ jako téměř každý žena. Neustále jsme myšlenkami napřed. Sedíte s dítětem na pískovišti a už přemýšlíte, že musíte na nákup a něco dodělat do práce. Když jste v práci, koukáte na hodinky, abyste byla co nejdříve u svého dítěte. Snažila jsem se být v klidu, ale asi tak jako to má každá máma – prostě nezbláznit se z toho kolotoče a trochu si ho také užívat.

  1. Jak o své kondici přemýšlíte nyní?

Snažím se myslet pozitivně. Myslím jako proton, protože se mi moc líbil slogan kliniky, kde jsem se léčila a tak trochu jsem si ho vzala i do svého života: Mysli jako proton, vždy pozitivně. Protonová léčba bylo to nejlepší řešení pro mě, i to nejpozitivnější. Když jsem před týdnem odcházela, tak jsem dokonce i plakala, nejen dojetím, že to už mám za sebou, ale že jsem poznala tak pozitivní přístup od všech. Vždy byl kdokoliv na mě napojený a vnímal mě, měl na mě čas.

  1. Jak konkrétně aplikujte toto pozitivní myšlení?

Mám takový jogínský postoj, říkám tomu tak. Když si hraju s Vojtíškem, snažím se být myšlenkami ve hře, s ním, u něj, pro ně. Když vařím, těší mě, že připravuji jídlo pro mou rodinu. Když jsem v práci, soustředím se na mé studenty a na to, co jim chci předat. Vědomě se věnuji věcem, lidem.

  1. Je něco, co byste chtěla vzkázat čtenářům Kondice?

Ano. Dělejte věci vědomě. Nebuďte myšlenkami jinde než právě v tom, co děláte. Přinese vám to nejen krásný požitek z té dané části dne, ale zároveň mnoho energii, že jste ten daný okamžik využili naplno. A nezapomeňte myslet jako proton – VŽDY POZITIVNĚ.

Vzkázat chci i to, aby si každý chránil své zdraví a aby měl odvahu jít za svým zdravím a ptát se na nejlepší způsob léčby. Ten jsem našla v protonové terapii, která mě, jako ženě nemocné rakovinou prsu, dokázala uchránit zdravé orgány.

 

Článek na webu

 


Publikováno: 15.06. 2017

Diagnózy, které léčíme


Objednat se
loading