Moje zdraví – 4. 7. 2017

10 + 1 OTÁZEK A ODPOVĚDÍ NA TÉMA: RAKOVINA PRSU

Výhoda protonů v léčbě rakoviny prsu

 

Odpovídá MUDr. Andrea Pasztorová.

1. CO JE KARCINOM PRSU?
V České republice je to nejčastější zhoubné onemocnění u žen.

2. V JAKÉM VĚKU OHROŽUJE ŽENY?
Riziko onemocnění stoupá se zvyšujícím se věkem. Nejčastěji onemocní ženy ve věku kolem 50–60 let.

3. JAKÁ JE ÚSPĚŠNOST LÉČBY?
Úspěšnost léčby závisí na stádiu, ve kterém se nemoc objeví. Čím je nádor menší, tím větší jsou šance na jeho vyléčení. Právě proto je včasná diagnostika velmi důležitá.

4. JAK SE LÉČÍ?
Často se kombinuje více způsobů léčby: operace, hormonální léčba, radioterapie, chemoterapie nebo biologická léčba. Závisí to na stádiu a typu nádoru. O správném způsobu léčby pacientky rozhoduje tým lékařů.

5. KDY JE DOPORUČENO OZAŘOVÁNÍ (RADIOTERAPIE)?
Ozařování prsu je indikované po částečné, prs šetřící operaci. Při pokročilejších nádorech, kdy se nemoc rozšíří i do lymfatických uzlin, se kromě prsu ozařují i spádové lymfatické uzliny. U některých pokročilých nádorů i po předchozí mastektomii se následně ozařuje hrudní stěna a spádové uzliny.

6. JAK SE OZAŘOVÁNÍ PROVÁDÍ?
Ozařování se provádí na radioterapeutickém pracovišti. Pacientka absolvuje tzv. plánování, tedy přípravu, která zahrnuje plánovací CT, konzultace s lékařem apod. Následně je pozvána k samotnému ozařování. Ozařování trvá několik týdnů.

7. A JAKÁ JE VÝHODA PROTONOVÉHO OZAŘOVÁNÍ?
Protonová radioterapie významně redukuje dávku záření na kritické orgány (srdce a plíce), tím snižuje pravděpodobnost vzniku ischemie srdce, infarktu či poradiační fibrózy. Minimalizuje ozáření druhého prsu, a tím redukuje pravděpodobnost vzniku sekundárních nádorů. Výhoda protonového ozařování je hlavně u pacientek s levostranným karcinomem prsu nebo u pacientek s přidruženým onemocněním srdce.

8. PROČ JE TAK DŮLEŽITÉ OCHRÁNIT SRDCE A PLÍCE?
Protože srdce a plíce potřebujeme zachovat zdravé do budoucna, je třeba neriskovat problémy, kterým se dokáže dnešní medicína efektivně vyhnout.

9. PROČ SE MÍT NA POZORU, KDYŽ PŘIJDE OTÁZKA VOLBY PROTONOVÉHO NEBO FOTONOVÉHO OZAŘOVÁNÍ?
Běžné ozařování fotony již narazilo na svůj fyzikální limit a nedá se předpokládat, že další technologický vývoj zásadně pomůže v dalším snižování dávek na rizikové orgány, ale díky PROTONOVÉ TERAPII je možné srdce i plíce uchránit.

10. JAK ŽENA POZNÁ, ŽE JE VHODNÁ PRO PROTONOVOU LÉČBU?
To poznají naši lékaři posouzením zdravotní dokumentace. Kontaktujte nás na čísle 222 999 000 nebo prostřednictvím formuláře na WWW.LECIMERAKOVINU.CZ.

+ 1 JAKÝ PŘÍBĚH VYPRÁVÍ MLADÁ MAMINKA KRISTÝNA?
Intuice, že není prso v pořádku, se ozvala už během kojení. Jako vysokoškolská učitelka toxikologie se rozhodla o léčbě prsu vědět vše. Ptala se lékařů. Názory se lišily. Odmítla léčbu chemoterapií,
o které se domnívala, že právě pro ni není ta nejlepší volba. Zvolila operaci. Své důvody, proč zvolila nakonec místo fotonové radioterapie protonovou, shrnuje slovy: „Můj cíl bylo uzdravit se
z rakoviny, a ne se obávat, že si ozařováním způsobím do budoucna problémy jako je například infarkt, proto jsem zvolila to nejšetrnější ozařování na světě – proton.“
Celý příběh Kristýny na WWW.LECIMERAKOVINU.CZ.

 


Publikováno: 07.07. 2017

Diagnózy, které léčíme


Objednat se
loading