Sedmička – 10. 8. 2017

Rakovinu mi léčí protonem

Jsem maminka. Mám báječného muže, rodiče i práci. Do svých 34 let jsem neměla důvod si stýskat. Nechci si stěžovat ani teď, kdy jsem v polovině ozařování. Jsem Kristýna a můj příběh začal v momentě, kdy jsem netušila, že se vůbec něco děje.

Byla jsem typická žena. Kontrolovat si pravidelně prsa? Ani náhodou… Nepodceňujte proto samovyšetření prsou! Už asi tušíte, proč to říkám.

Syn Vojta nechtěl pít z mého levého ňadra. Víc mi tvrdlo, cítila jsem bolest, kterou kojící maminky znají. Hledala jsem bouličku, cokoli. Nic jsem nenašla, jen tuhé a nepříjemné místo. Chtěla jsem jít na preventivní prohlídku. Gynekolog řekl, že dokud kojím a prsa jsou nalitá mlékem, nebude nic vidět. A že mám počkat, až dokojím a vše si sedne.

Hrozná zpráva

Po kojení si vše sedlo. Z neurčitého místa se zformovala malá bulka. Gynekolog mě ujistil, že to nejspíš bude v pořádku. Trvala jsem na vyšetření ultrazvukem. A protože jsem si stála pevně za svým, gynekolog mě na něj poslal. Věřte své intuici, poslouchejte instinkty. Tušila jsem, že to nebude dobré. Po ultrazvuku věci nabraly spád. Mamograf. Biopsie. Zhoubné buňky potvrzeny. Kontaktujte onkologii.

Zhroutila jsem se. Plakala. Brečela. Ničivá otázka – proč zrovna já. Rozhodla jsem se a stanovila si jasné cíle – vidět syna maturovat, být tu dalších 40 let, uzdravit se. Jaká cesta vede k mým cílům? Najít souřadnice uzdravení. Stala jsem se sama sobě GPSkou.

Co onkolog, to názor

Onkolog v Českých Budějovicích navrhoval chemoterapii. V Praze by volili operaci. Nikdy by mě nenapadlo, že se názory lékařů budou tolik lišit. Rozhodla jsem se po konzultacích s lékaři, po pročtení odborných článků a studií. Chemoterapii nechci a svolila jsem k operaci, po níž mi bylo doporučeno ozařování. Jsou dvě možnosti. Buď ozařování fotonové, nebo protonové. Možnost A nabízejí všude, možnost B nabízí jen jedno místo u nás  – Protonové centrum Praha. Logické bylo, že víc lékařů má víc zkušeností s fotonovým ozařováním, které mi doporučovali. Setkala jsem se však i s lékařkou, která léčí fotonem: „Pokud jste vhodná pro proton, jděte tam. Měli bychom tam posílat všechny ženy rovnou. Přinejmenším s tím levým prsem, protože je blízko srdci.“

GPSka přepočítává

Našla jsem webové stránky Léčímerakovinu.cz. Pochopila jsem, že proton s milimetrovou přesností obkreslí a ozáří pouze nádor. Fotonové ozařování tak přesné není. Ozáří i část zdravé tkáně kolem nádoru. Srdce. Plíce. Radioterapie fotonem by v mém případě zasáhla zdravé orgány desetkrát víc, než protonem. Fotonová léčba je na všechny typy rakoviny. Protonová ne. Měla jsem štěstí. Proton pro mě vhodný byl. Nastal čas žádostí a papírování. Záleží totiž na dvou věcech. Především vám léčbu protonem musí schválit komplexní onkologické centrum. Pokud řekne ne, vaše pojišťovna léčbu neproplatí. Pokud ano, potřebujete ještě schválení zdravotní pojišťovny. Měla jsem obrovské štěstí. Onkologové řekli ano a souhlas jsem získala i od pojišťovny. Jsem první žena, které Všeobecná zdravotní pojišťovna proplácí léčbu prsou protonem. Má GPSka dorazila do cíle. Jsem teď GPSka pro ostatní. Můj příběh na Facebooku Protonového centra vidělo téměř sto tisíc lidí. Díky němu mě kontaktovaly další ženy. Pomáhám najít směr k cíli, nejsem lékař. Zjistěte, zda proton není také pro vás. Kdybyste chtěli, napište mi na gps@ptc.cz

 

 


Publikováno: 15.08. 2017

Diagnózy, které léčíme


Objednat se
loading