Sedmička – 14. 9. 2017

Chtěl jsem jenom přežít

Máte rakovinu prostaty. Je to šok a srazí vás to na kolena. A máte jedinou jistotu – tato nemoc je smrtelná. Jmenuji se Josef. K lékařům chodím nerad. Domnívám se, že za své zdraví je zodpovědný každý sám. Svým životním stylem by mu měl každý vytvářet dobré podmínky. Za důležitý považuji zejména sport. Běhám 18 kilometrů víkend co víkend, se synem podnikáme horské výpravy, dvakrát jsem vystoupal na Mont Blanc. 

Můj táta říkával, že na něco se umřít musí. Ano, ale kdy? Moje manželka Helena trvala na pravidelné kontrole u urologa. byť s nechutí, preventivní prohlídky jsem absolvoval.

 

Hodnota PSA

Zhruba před šesti lety mi ve výsledcích rozboru krve zakroužkovali PSA, hodnota vyšší než 4. PSA je prostatický specifický antigen, jehož vysoká hladina může signalizovat nějaký problém týkající se prostaty. Na kontrolu k urologovi jsem začal chodit častěji. Hodnota PSA postupně stoupala, až se přehoupla přes 6, čímž jsem se dostal do rizikové kategorie. Absolvoval jsem biopsii, výsledky byly negativní. Přesto mne doktor varoval: „To neznamená, že nemáte rakovinu prostaty, pouze jsme ji nenašli.“ Chlácholil jsem se, že mi nic není, a docházel na pravidelné kontroly.

V květnu 2016 jsem měl hodnotu PSA opět zvýšenou. Doktor znovu doporučil biopsii. Začátkem července jsem se synem odjel na přechod Pyrenejí. Nepřipouštěl jsem si, že by mi mohlo hrozit něco jako rakovina. Hned po návratu jsem podstoupil biopsii. Tentokrát byl výsledek pozitivní. Informaci jsem dostal prostřednictvím SMS zprávy, v té době jsem pracoval v Irsku. Tamějšímu zdravotnictví jsem po jistých zkušenostech nevěřil, zároveň jsem se nemohl dřív vrátit domů. Věděl jsem, že téměř dva měsíce nemůžu nic dělat.

Po návratu do Prahy jsem s lékařem konzultoval možnosti léčby. Buď operace, při které se odstraní prostata, nebo ozařování. Začal jsem shánět informace. Fotonové ozařování poškozuje měkké tkáně. Ozařování prostaty je v místech, kde se prolínají i další citlivé orgány. Konečník, močový měchýř a trubice. Hrozby vedlejších účinků jako pomočování, ztráta potence, krev ve stolici mi připadaly logické, a abych pravdu řekl, tak jsem jich nedbal. Hlavně aby mi někdo pomohl, abych mohl žít. S manželkou jsme o všem diskutovali. Byl jsem smířený s klasickým ozařováním. Jenom díky své starostlivé ženě jsem zavolal do pražského Protonového centra.

 

Ráno před prací 

Na první konzultaci jsem šel den před termínem plánovaného klasického ozařování. Následná magnetická rezonance potvrdila konzervativní nádor na obou stranách prostaty. Byla mi nasazena půlroční hormonální terapie. Oslabí nádor a zvýší účinnost ozařování. Opětovná kontrola PSA přinesla fantastickou úlevu! Ze 7,5 mi po hormonální léčbě hodnota klesla na 1,0. Potom to začalo. 21 ozařovacích cyklů, každý všední den ráno po dobu jednoho měsíce. Svoji práci jsem mohl s těmito požadavky v pohodě skloubit. Konečně té rakovině zatopíme! Účinky ozáření se obtížně určují. Asi po týdnu jsem se občas potil. Později jsem byl mírně ospalý. Při běhání jsem se snažil nepřemáhat, svých 18 kilometrů jsem ale vždy uběhl. Po léčbě se cítím jako znovuzrozený. Jsem plnohodnotně zpátky ve svém životě. Vím, že nejdůležitější je čas. Čím dříve se rakovina odhalí, tím větší je šance, že léčba bude úspěšná- Neméně důležité je zůstat pozitivní, vzít boj s rakovinou jako součást života. Poslouchat lékaře, udržovat se v kondici. To vše pomůže, abyste svůj boj s rakovinou vyhráli. Pokud byste chtěli, můžete mi napsat na gps@ptc.cz. Rád pomůžu, poradím či s vámi budu sdílet své zkušenosti.

 

 


Publikováno: 14.09. 2017

Diagnózy, které léčíme


Objednat se
loading