Metro – 21. 9. 2017

Rakovina prostaty. Netýká se i mě?

 

Téměř sedm tisíc českých mužů ročně nemůže říct, že se jich rakovina prostaty netýká. I přesto, že jde věda dopředu a lidé se o sebe víc starají, výskyt karcinomu prostaty se za poslední dvě desítky let zvýšil. Budiž vědě dáno k dobru, že třikrát snížila úmrtnost.

Devadesát procent mužů s rakovinou prostaty lze vyléčit. I k tomu dopomáhá věda, jejíž součástí je neustále se vyvíjející protonové ozařování, které ve světě existuje už 25 let. Česká republika se může pyšnit svým Protonovým centrem, které patří mezi světovou špičku nejen v léčbě rakoviny prostaty, ale i v léčbě jiných diagnóz, například maligních lymfomů. Na léčbu jsme se zeptali odléčeného pacienta Mirka Strašíka.

 

Jak jste se dozvěděl, že máte rakovinu prostaty?

Takovou zprávu se dozvíte pouze od lékaře. Šel jsem na preventivní prohlídku a lékař mi odebral krev. Výsledky byly jasné, rakovina prostaty.

 

Jaké jsou v tu chvíli pocity?

Přísahám, že ty nejhorší. Je to úplné zatmění. Lékař mi zprávu sdělil a ihned mi navrhl postup léčby. Neměl jsem čas se ani nadechnout, vnímat, co se děje. V tu chvíli bych lékařům doporučil, aby se aspoň na minutu vžili do pacienta a brali ho jako člověka.

 

Co vám pomohlo „nadechnout se“?

Hned jsem volal kamarádovi. Ten svolal, jak tomu dnes říkám – přátelské konzilium – do hospody. Všichni dali hlavy dohromady a radili mi. Do té doby jsem byl přesvědčený, že budu dělat, co řekne lékař, díky svým kamarádům jsem pochopil, že se musím snažit i sám. Poradit se i s jinými lékaři. Že ne vždy musí mít všichni jeden názor.

 

Co rozhodlo o léčbě v Protonovém centru?

Nejdřív jsem šel za svým lékařem, abych s ním tu možnost probral. Řekl mi, že tato léčba není úplně ověřená, že nechápe, proč bych se tam měl chtít léčit, a že pokud na tom trvám, ať si najdu jiného urologa. Dal mi papír s tím, že pacient navrhl, že se bude léčit v Protonu a že si najde urologa. To už na mě bylo moc. Zvedl jsem telefon a dohodl návštěvu v Protonovém centru.

 

Dal jste přednost názoru kamaráda před lékařem?

Ne tak úplně. Začal jsem se ptát dál a hledat informace o protonové léčbě. Na stránkách jsem našel informace a možnost spojit se s lidmi, kteří se tu léčili. To mi pomohlo asi nejvíc. Jeden muž měl to štěstí, že ho poslal na léčbu rovnou jeho urolog, jiný měl stejné zkušenosti jako já.

 

Jak vše probíhalo?

Bál jsem se, zda budu vhodný na tento typ ozařování. Bylo těsně před Vánocemi. Volali mi, že vhodný jsem. Byl to ten nejhezčí dárek, jaký jsem kdy dostal. Domluvili jsme pak přesný postup léčby a ozařování. Nejdřív bylo třeba nasadit hormonální léčbu. Následovalo ozařování. Docházel jsem ambulantně. V Protonovém centru mají ve foyer velké mořské akvárium. „U Rybiček“ jsem strávil vždy necelou hodinku. Dal jsem si pak ještě kávu a byl jsem rád, že jsem v léčbě právě tady.

 

Jaký jste měl pocit po posledním ozařování?

Koupil jsem kytky a bonbony sestřičkám, se kterými jsme se už znali. Dal jsem si poslední kávu a věděl, že jsem se znovu narodil. Mám děti, vnoučata, budu se věnovat jim.

 

Co byste vzkázal mužům, kteří se domnívají, že se jich rakovina prostaty netýká?

Že jim rozumím. Že se netýkala ani mě. Podepsal bych to pomalu krví. Vzkázal bych jim, ať jsou na kontrolu co nejdřív. Čím dřív se to dozvědí, tím lépe. A když bude vše v pořádku, není co řešit. Také bych vzkázal, že mají chodit na procházky. Zní to možná divně, ale já jsem bez auta snad ani nedošel na toaletu. A dnes? Denně se jdu ráno projít. Místo peněz a všeho, co nestíhám, jsem začal počítat stromy a divoké zajíce.


Protonové ozařování

 

Podle výsledků studie analytické společnosti Persistence Market Research bude trh s moderní léčbou protonového ozařování v budoucnu rapidně narůstat.

  • Je čím dál více lidí, kteří mají zájem se léčit touto nejšetrnější formou ozařování, stejně tak pro pojišťovny je terapie čím dál více zajímavá.
  • V neposlední řadě s tím souvisí moderní technologie a nárůst počtu nemocných rakovinou. Jednou z možností této léčby je Protonové centrum.

 

 

 


Publikováno: 21.09. 2017

Diagnózy, které léčíme


Objednat se
loading