5 plus 2 – 22. 9. 2017

Proč se muži obávají rakoviny prostaty a koho se týká?

 

V Česku denně onemocní rakovinou prostaty průměrně dvacet mužů. Ročně si tuto diagnózu vyslechne až 7 000 mužů. Za posledních 20 let se výskyt karcinomu prostaty trojnásobně zvýšil, zároveň se ovšem 3x snížila míra úmrtnosti.

Díky pokrokům v medicíně je dnes až 90 % případů karcinomu prostaty možné vyléčit. K tomu přispívá také nejšetrnější ozařovací léčba – protonová radioterapie.

 

Podle výsledků analytické společnosti Persistence Market Research (specializuje se na analýzu dat a metodiku průzkumu trhu) bude trh s moderní léčbou protonového ozařování rapidně narůstat. Je čím dál tím více lidí, kteří mají zájem se léčit touto nejšetrnější formou ozařování, stejně tak pro pojišťovny je terapie čím dál tím více zajímavá. V neposlední řadě s tím souvisí moderní technologie a nárůst nemocných s rakovinou.

 

Ptáme se primáře Protonového centra v Praze a specialisty na léčbu karcinomu prostaty MUDr. Jiřího Kubeše, Ph.D..

 

Trvalé problémy s neschopností dosáhnout erekce jsou spolu s inkontinencí nejčastějšími obavami mužů, kteří onemocněli. Do jaké míry zabrání těmto vedlejším účinkům protonová terapie?

Do značné. Podle našich dat nemá po protonové léčbě více než 85 % mužů problémy s erekcí. Ještě lepší jsou výsledky, když se podíváme na výskyt inkontinence po léčbě.

Z tisícovky mužů, kteří se u nás léčili, téměř žádný tento problém nemá – statisticky hovoříme o počtu kolem jednoho procenta, u kterého se tento problém vyskytl.

 

Aby se pacient dostal k vám do léčby, musí mít doporučení lékaře nebo může přijít i ze svého vlastního rozhodnutí?

Obě varianty jsou možné.

Přicházejí k nám pacienti, kteří jsou přímo nasměrováni od svého lékaře.

Pacientů, kteří mají sami zájem vědět, zda je pro ně protonová léčba vhodná, přichází řada. Pokud z lékařské dokumentace zjistíme, že je pacient pro léčbu u nás vhodný, posíláme do komplexního onkologického centra žádost ke schválení léčby. V případě schválení je vše připraveno tak, aby péči hradily zdravotní pojišťovny.

 

Pokud pacient schválení nemá?

Je možnost uhradit si léčbu jako samoplátce.

 

Jak dlouho léčba trvá?

U časného stádia pouze 5 ozařovacích dnů. U pokročilého stádia je to 21 dnů oproti 40 dnům běžného ozařování.

A jak léčba probíhá?

Léčba je bezbolestná a probíhá ambulantně. Pacient tedy není vyřazen ze svého běžného života. Během léčby karcinomu prostaty je v 95 % případů běžné, že muži chodí do práce a neberou si neschopenku.

 

 

 


Publikováno: 22.09. 2017

Diagnózy, které léčíme


Objednat se
loading