blesk.cz – 22. 9. 2017

Pavel nad rakovinou prostaty vyhrál, přišel včas. Denně zabije čtyři Čechy

Příběh plný zvratů prožil Pavel Kubeš (50) z Plzně. Když před rokem začal mít problémy s močením, myslel si, že je to jen nachlazení. O pár dní později se ukázalo, že jde o závažnější problém. Diagnóza byla neúprosná – rakovina prostaty. Ze třech možných způsobů léčby si vybral léčbu protonem. Obden tak jezdil z Plzně do Prahy, aby zhoubnou nemoc porazil. Jako podpora Pavla vždy doprovázela jeho manželka Renata. Nakonec vyhrál, ale ne každý má stejné štěstí.

 

Petr pracuje ve vodárnách a své problémy přisuzoval nastydnutí. K lékaři šel hned, pro jistotu. Doktor ho poslal na kolečko vyšetření, na jehož konci stála diagnóza rakovina prostaty. Petr dostal na výběr – ozařování, proton a hormonální léčbu. Specialista mu doporučil proton. „Tak jsme se s manželkou Renatou vydali na výlet do Prahy. Ani jsme neřešili, co nás čeká, protože nám to bylo zcela jasné,“ popsal Pavel.

 

Muži po padesátce na prevenci každý rok

„Každý muž po padesátce by neměl váhat a preventivní vyšetření prostaty by měl absolvovat jednou ročně. Ten, kdo má mezi svými příbuznými někoho s karcinomem prostaty, by měl na vyšetření chodit už od čtyřicítky,“ upozornil primář Protonového centra v Praze a specialista na léčbu rakoviny prostaty Jiří Kubeš. Preventivní vyšetření na urologii není nic drastického ani bolestivého. Podle lékaře by muži neměli váhat, pokud v moči či spermatu najdou krev, mají poruchy s močením, popřípadě s erekcí

Pavel nic nepodcenil, a tak na specializovaném pracovišti dostal pochvalu za to, že přišel včas. „Možná jsem si tím zachránil život, určitě jsem si zachránil mnoho dalších ozařování navíc. Pan doktor mi řekl, že budu pětkrát ozařován,“ popsal pacient. Pavel se také dozvěděl, že na protonovou léčbu má sice nárok každý, ale musí ji nejprve schválit Komplexní onkologické centrum a konečné slovo má pojišťovna

K ozařování nastoupil letos v únoru. Na cestování si bral kvůli dojíždění volno v práci. Bydlet blíž hlavnímu městu, zvládl by prý i dál pracovat.

 

Krev prozradí, zda nemoc propukne v budoucnosti

„Někdo chodí ráno běhat, já jsem holt chodil na ozařování, takto to popisuji kamarádům,“ zmínil Pavel. Po ozařování naskočil zpátky do života, první kontrolu měl po půl roce a druhá jej čeká v listopadu. Na cestách Pavla doprovázela jeho manželka Renata.

Odběr krve dokáže možnost vzniku nemoci předpovědět. „Krevním testem se dá rakovina zachytit včas,“ vysvětlil primář Kubeš. Hlavně pak v době, kdy ji nelze prokázat žádnou jinou metodou. Umožňuje dokonce i předpovědět riziko, že muž bude mít rakovinu prostaty v budoucnosti.

Kromě prohlídek by muži také neměli pít před spaním. Nahromaděná moč podle lékařů potom zbytečně tlačí na prostatu. Posilovat se dá i močením. Po vymočení by se o to pánové měli pokusit ještě jednou. Pomůže také pravidelný sex, zdravá životospráva – dostatek vlákniny, ovoce, zelenina a především dodržování pitného režimu. To všechno platí bez ohledu na věk.

 

Rakovinu prostaty má ročně 7 000 Čechů

Po tom, čím si Pavel prošel, má vzkaz pro ostatní: „Buďte i nadále zdraví a své zdraví si hlídejte. Nikdy nepodceňujte ani nachlazení. A ještě jeden vzkaz mám pro všechny, přivedl mne na něj můj kamarád, který se obává jít k lékaři, aby mu něco nezjistil. Čím dřív něco lékař najde, tím lépe. Vím, o čem mluvím.“ K tomu všemu nabízí lidem v podobné situaci, ať se ozvou a zeptají, na co je třeba.

 

 • V ČR onemocní rakovinou prostaty ročně kolem 7 000 mužů.
 • Denně na tuto nemoc a komplikace spojené s ní zemřou v ČR 4 muži.
 • Za posledních 20 let se výskyt tohoto onemocnění zvýšil 3x.
 • 3x se snížila míra úmrtnosti na karcinom prostaty.
 • Až 90 % případů karcinomu prostaty je možné vyléčit.
 • Úspěšnost protonové léčby prostaty v časném stadiu je více než 99%. Dokazují to studie ze Spojených států na vzorku několika tisíců léčených pacientů, pět a více let po léčbě.
 • Výskyt onemocnění u mužů pod 45 let života je 1 případ na 100 000.
 • Výskyt onemocnění u mužů nad 80 let života je 735 případů na 100 000.
 • Až 3x vyšší máte šanci na onemocnění, pokud touto nemocí onemocněl váš otec nebo bratr.
 • Prostata při narození malého chlapce váží 3–5 gramů a je veliká asi jako hrášek.
 • Prostata u dospělého muže ve stáří může dosahovat váhy až 200 gramů a být velká až jako broskev.
 • 32 % českých mužů ve věku nad 50 let ignoruje preventivní prohlídky.
 • Rakovinu prostaty lze léčit 3 způsoby. Operací, farmakoterapií – nejčastěji hormonální léčbou, ozařováním.
 • Až 30% je pravděpodobnost trvalé inkontinence u mužů po operaci prostaty – u protonu je 1%.
 • Léčba časného stadia karcinomu prostaty protonem 5 dnů – fotonem 40 dnů.

 

 

 


Publikováno: 25.09. 2017

Diagnózy, které léčíme


Objednat se
loading