E15 – 15. 11. 2017

Vojenská pojišťovna chce ušetřit na protonové léčbě

Soukromé Protonové centrum Praha už nemá jistou výhodnou smlouvu s jednou z největších zdravotních pojišťoven v Česku.
Pro ozařovací kliniku Proton Therapy Center Czech alias Protonové centrum Praha představuje Vojenská zdravotní pojišťovna nejvýznamnějšího tuzemského obchodního partnera. Hrozí ovšem, že pojišťovna své platby za léčbu omezí. Podle informací deníku E15 usiluje o změnu smlouvy s protonovým centrem od příštího roku tak, aby odlehčila svému rozpočtu.
Smlouvu s protonovým centrem totiž VoZP uzavřela jako první ze zdravotních pojišťoven v roce 2013.

Vojenská pojišťovna vydá letos za protonovou léčbu přes 250 milionů korun. Ještě v roce 2015 to bylo 53 milionů.

Na základě této smlouvy proplácí VoZP – na rozdíl od všech ostatních pojišťoven – jakoukoli léčbu, kterou uzná za vhodnou vedoucí lékař protonového centra.
Ostatní zdravotní pojišťovny proplácejí jen tu léčbu, kterou uzná za potřebnou jedno z oficiálních komplexních onkologických center.
„Výdaje VoZP na léčbu v protonovém centru letos překročí částku 250 milionů korun,“ uvádí ředitel pojišťovny Josef Diessl. Probíhající jednání ale komentovat nechce.
Pro srovnání, Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má osmkrát více klientů, loni vydala na protonovou léčbu 75 milionů korun. Vojenská pojišťovna v témže roce zaplatila 195 milionů korun, tedy více než 2,5násobek. Největší rozdíl spočívá v tom, že ostatní pojišťovny oproti vojenské obvykle neproplácejí protonovou léčbu karcinomu prostaty.
Náklady Vojenské pojišťovny na protonovou léčbu přitom prudce narůstají. Ještě v roce 2015 zaplatila za své pacienty 53 milionů korun.
Protonové centrum Praha v tom roce utržilo celkem 279 milionů korun.
K průběhu jednání s Vojenskou zdravotní pojišťovnou se nechtěl vyjadřovat ani spolumajitel protonového centra Václav Laštovka, který zařízení spolu se svým bratrem Pavlem v roce 2012 otevřel.
„Smlouva je nastavena tak, aby měl pacient co nejrychlejší přístup k protonové léčbě, což je v případě onkologicky nemocných pacientů to nejdůležitější,“ podotkl.


Publikováno: 15.11. 2017

Diagnózy, které léčíme


Objednat se
loading