TV Barrandov – 18. 11. 2017

Zákulisí léčby rakoviny

Reportáž můžete zhlédnout zde od 27. minuty pořadu.

 

Miroslav VAŇURA, moderátor

——————–

Celý rok zachraňuje životy. Stroj, díky kterému vyhrálo boj s rakovinou několik tisíc lidí, se ale musí dvakrát do roka zkontrolovat a případně opravit. Technologická odstávka cyklotronu právě teď probíhá v pražském Protonovém centru.

 

Kristýna DUŠÁK, moderátorka

——————–

My vám unikátní přístroj, který ničí nádorové buňky, nejen ukážeme, ale vysvětlíme, jak funguje i jak se k průlomové léčbě dostat.

 

Sabina DRAČKOVÁ, redaktorka

——————–

Každý třetí Čech si za život vyslechne od lékaře krutou diagnózu. Rakovina. Dlouho už ale neplatí, že jediná možnost, jak se uzdravit, je chemoterapie nebo ozařování. Zhoubné nádory mohou zničit i protony.

 

Jiří KUBEŠ, primář Protonového centra

——————–

Máme k dispozici velmi přesný svazek těch protonových částeček, které dokážeme velmi přesně nasměrovat v podstatě kamkoliv do těla.

 

Sabina DRAČKOVÁ, redaktorka

——————–

To znamená, že se zářením na milimetry přesně zničí jen konkrétní nemocné místo, tedy nádor, což je oproti obvyklému ozařování mnohem šetrnější. Třeba u rakoviny prostaty mužům při klasické léčbě hrozí za pár let další komplikace.

 

Jiří KUBEŠ, primář Protonového centra

——————–

Díky protonům ozáříme daleko méně konečník, daleko méně močový měchýř.

 

Sabina DRAČKOVÁ, redaktorka

——————–

Léčba vyžaduje třeba jen 5 návštěv. Procedura většinou trvá okolo 20 minut. Aby ozařování probíhalo tak, jak má, musí se cyklotron pravidelně udržovat. Dvakrát do roka se na tři dny zastaví provoz, stroj se zkontroluje a opraví.

 

Vladimír VONDRÁČEK

——————–

Přijede expertní tým přímo z Belgie, jsou to kolegové fyzici a technici, kteří, kterých je jenom pár na světě, který rozumějí těm vnitřním součástem toho cyklotronu.

 

Sabina DRAČKOVÁ, redaktorka

——————–

Prvním krokem, jak se do Protonového centra jako pacient dostat, je telefonát.

 

Anna LUKEŠOVÁ, tisková mluvčí Protonového centra

——————–

Buď telefonicky, e-mailem, nebo může přímo přijít sem a domluvit si konzultaci.

 

Sabina DRAČKOVÁ, redaktorka

——————–

Ne všichni lékaři léčbu ozařováním protonem nabízejí. Po splnění určitých podmínek léčbu hradí všechny pojišťovny. Pro televizi Barrandov Sabina Dračková.


Publikováno: 20.11. 2017

Diagnózy, které léčíme


Objednat se
loading