Deník – 23. 11. 2017

Slovo odborníka

MUDr. Jiří Kubeš, Ph. D., vede jako primář tým Protonového centra v Praze, ale své zkušenosti z dvacetileté praxe radiačního onkologa předává rovněž také kolegům na tuzemských, ale i mezinárodních kongresech.

* Více než čtvrtina karcinomu je údajně špatně diagnostikována. diagnostiková Člověk by ale měl na. mít v tomto případě jistotu, jak by se měl zachovat?

Postupy musejí být standardizovány a mělo by být jasné, co se má udělat, aby se zjistilo, jak je onemocnění rozsáhlé a v jakém je stadiu. Je skutečně na místě, aby se každý pacient o svoji nemoc zajímal a snažil se sehnat si další názor. Nelze nechat na jednom člověku, aby rozhodoval o našem životě. Klidně navštívit i více onkologických center.

* Když mi tedy potvrdí karcinom prostaty v časném stadiu, jak rychle se dá vyléčit a jaké jsou vedlejší účinky terapie?

Režim, jenž se používá u nás, se skládá z pouhých pěti sezení aplikovaných obden, takže léčba trvá deset dnů. Není to nic náročného, jeden cyklus zabere 20 minut. Po terapii může pacient jít klidně zpátky do práce. Nežádoucími účinky jsou spíše pocity diskomfortu, častější močení či nucení na stolici. Většinou ale po třech týdnech od ukončení léčby odezní.

* Proton vypadá jako nákladná léčba, je hrazená ze zdravotního pojištění, nebo si na ni pacienti musejí připlácet?

Na protonovou léčbu má po splnění zákonných podmínek konných nárok každý občan ČR. Máme smluvní vztah se všemi zdravotními pojišťovnami, ale jejich přístup k úhradě léčby karcinomu prostaty je, bohužel, rozdílný. V zásadě platí, že když přijdete s doporučením z onkologického centra, pak by vám měla být léčba uhrazena. V sazebníku výkonů je zařazena už zhruba dva roky. Protonová radioterapie je naprosto standardní součástí zdravotního systému. Lidé by měli vědět, jaké mají jednotlivé léčebné metody šanci na úspěch, jedině tak mají možnost si mezi nimi vybrat. Nejde o nákladnou léčbu, protože díky její účinnosti například u časných stadií vyléčíme téměř 100 procent pacientů bez závažnějších následků, pojišťovny tudíž nemusí hradit náklady spojené s následky léčby.

* Co je pro onkologického pacienta nejpodstatnější?

Aby měl přístup k léčbě ihned a nemusel podstupovat byrokratický proces, který většina pojišťoven vyžaduje a který někdy trvá i několik týdnů.

 


Publikováno: 23.11. 2017

Diagnózy, které léčíme


Objednat se
loading