Deník – 23. 11. 2017

Nejdůležitější je přijít včas

Jde o nejčastější nádorové onemocnění mužů. Ročně jí onemocní dokonce více než sedm tisíc Čechů. Na chorobu každoročně upozorňuje celosvětová charitativní akce Movember, jejímž symbolem se stal pánský knír. Přitom podle agentury STEM/MARK má o rakovině prostaty 88 procent populace pouze povrchní či žádné znalosti.

Můj táta říkával, že na něco se umřít musí. Ano, ale záleží přece na tom, kdy! Moje manželka Helena ovšem trvala na pravidelné kontrole u urologa. Preventivní prohlídky jsem absolvoval s nechutí. Zhruba před šesti lety mi ve výsledcích rozboru krve zjistili vyšší hladinu PSA, což mohlo signalizovat problém týkající se prostaty,“ vzpomíná na začátek ty,“ onemocnění Josef Štan – gl. Po diagnóze mu buď nabízeli operaci, při které se odstraní prostata, nebo ozařování. Začal shánět informace.
Z průzkumu agentury STEM/MARK vyplývá, že bezmála devět lidí ze sta o nemoci ví pouze povrchně nebo vůbec. Lépe na tom nejsou ani ti, kteří se s rakovinou prostaty léčí.
Dostatek informací má totiž pouze necelá polovina z nich. Přitom díky testu PSA jsou lékaři schopni zachytit onemocnění již v časném stadiu, v době, kdy ji nelze prokázat žádnou jinou metodou. Stejně, jako se to podařilo panu Štanglovi.
Riziko rakoviny prostaty přitom roste s věkem.
Klíčová je, stejně jako u jiných onkologických onemocnění, prevence.
Ten, kdo má mezi svými pokrevními příbuznými člověka s karcinomem prostaty, by se měl nechat vyšetřit raději už po čtyčicítce. Celková šance na vyléčení závisí na stadiu, kdy bylo onemocnění zjištěno. Pokud tedy zaznamenáte bolesti či pálení při močení, přítomnost krve v moči nebo spermatu, neváhejte a navštivte urologa.

ARSENÁL V BOJI S RAKOVINOU

U příležitosti Movemberu se koná nejen spousta akcí, ale mnohé nemocnice nabízejí celý listopad zájemcům konzultace či vyšetření zdarma. „Chceme zvýšit povědomí o problematice a podpořit včasný záchyt onemocnění. Výsledek vyšetření má pacient k dispozici ještě tentýž den,“ uvedla primářka oddělení klinické biochemie uherskohradišťské nemocnice Ing. Bronislava Rozhonová.
Dnešní medicína v boji s rakovinou používá tři hlavní zbraně. Jednak je to klasická operace, dále pak radiologická léčba, jíž se obecně říká ozařování, a také léčbu farmakologickou neboli pomocí léků. Do skupiny radiologické léčby patří jak běžná fotonová léčba, tak protonová.
vá Pan Štangl byl smířený s klasickým ozařováním i s možnými komplikacemi. Pak mu manželka našla protonovou léčbu.

NENÍ PAPRSEK JAKO PAPRSEK

Klasické ozařování fotonem si lze představit jako ozařování baterkou, která svítí všude kolem.
Zkrázka – na co posvítí, to ničí. Protonový paprsek je v podstatě laserové ukazovátko s milimetrovou přesnosti, které ničí pouze požadovaný cíl, což chrání zdravé orgány a tkáně.
„Díky svým vlastnostem umožňuje protonová radioterapie zkrácení léčebných režimů a úspěšnost se pohybuje okolo 99 procent. Budoucnost léčby zářením spočívá právě v protonové radioterapii,” vysvětluje výhody MUDr. Jiří Kubeš, Ph. D., primář Protonového centra.
Inovativní léčba protonem proto je v Česku dostupná nem už od roku 2013. Pražské Protonové centrum letos obslouží asi 1400 pacientů a při svém vzniku bylo teprve pátým zařízením v Evropě. Léčba je dostupná všem českým pacientům a je hrazena zdravotními pojišťovnami. Na ošetření se zdlouhavě nečeká, protože centrum disponuje pěti ozařovacími komorami. „Byl jsem spokojen, zafungovalo to dobře a nemám k tomu výhrady. Asi po týdnu jsem se občas potil, později byl i mírně ospalý. Při běhání jsem se snažil nepřemáhat, svých osmnáct kilometrů jsem ale vždy uběhl,“ popisuje po Josef Štangl průběh pisuje léčby protonem.

LÉČIT SE, PRACOVAT A ŽÍT

Lidé po protonové léčbě mají nesrovnatelně vyšší kvalitu života než ti, kteří podstoupili operaci. Typickými pooperačními komplikacemi totiž bývají porucha či úplná ztráta erekce nebo neudržení moči. Tyto defekty jsou psychicky náročné a mají obrovský vliv na další život. Po léčbě protony je bez nepříjemných následků 99 % pacientů.
Přelomová studie publikovaná letos v říjnu shrnuje průběžné výsledky za období od roku 2013 do června 2017 a hodnotí léčbu protonovým ozařováním u 493 pacientů v časném stadiu nemoci.
Vyplývá z ní, že vedlejší účinky léčby postihnou méně než dvě procenta pacientů. „Očekáváme, že naše výsledky budou minimálně srovnatelné s výsledky našich amerických kolegů,“ říká MUDr.
kých Kubeš. Úspěšnost protono – vé léčby potvrdila i studie amerických lékařů, jež ukázala, že protonová léčba je efektivnější jak do počtu vyléčených, tak z hlediska eliminace nežádoucích účinků.
Všechna protonová centra léčí pacienty s rakovinou prostaty. Ti tvoří zhruba polovinu klientů. Protony se totiž k léčbě rakoviny prostaty využívají více než 20 let a nevyžadují hospitalizaci. hospi Člověk se tak může léčit, pracovat i žít.

Operace karcinomu prostaty

• dva ze tří operovaných mužů mají problémy s erekcí • třetina operovaných mužů trpí dlouhodobou inkontinencí • každý třetí operovaný muž musí podstoupit pooperační ozáření • u každého desátého pacienta se nemoc po letech vrací • operace je vždy spojená s hospitalizací a následnou pracovní neschopností Ozařování fotony • čtyři z deseti mužů mají běžně problémy s erekcí • až 5 % mužů běžně ozařovaných trpí dlouhodobou inkontinencí • třetina mužů po výkonu pociťuje bolest • bezmála u každého desátého muže se nemoc vrací • běžná léčba trvá až 41 dní a je často provázena únavou a nevolností Protonová léčba • 97procentní úspěšnost léčby a zachování kvality života • výrazně zvýšená šance na zachování potence ve srovnání s běžnou léčbou • 99 procent pacientů netrpí inkontinencí • léčba časného stadia (odhaleného pomocí testu PSA) se provede za pět 5 dní.


Publikováno: 23.11. 2017

Diagnózy, které léčíme


Objednat se
loading