Sedmička – 21. 12. 2017

Dbá o sebe kvůli rodině

To, že bychom měli dbát o své zdraví, víme všichni. Ne každý to ale opravdu dělá a dochází na pravidelné lékařské prohlídky. Mezi podobné hříšníky patří i herec Jan Šťastný (52), který ještě donedávna prevenci nijak neřešil. Kvůli své krásné o dvacet let mladší ženě a malému synkovi se ale rozhodl svůj lhostejný přístup přehodnotit.

Přestože by člověk u oblíbeného herce čekal, že o své zdraví úzkostlivě dbá, četnost preventivních prohlídek není zrovna něco, čím by se mohl chlubit. „Nejdu k zubaři, dokud mě nebolí zuby… S prevencí jsem na tom bídně. Vím, že je to chyba. Měl bych na tom do budoucna zapracovat,“ prozradil lehce provinile Jan Šťastný, který propůjčuje svůj hlas klinice pro léčbu nádorů protonovým zářením, v němž lidé bojují s rakovinou prostaty, prsu, plic i zažívacího traktu. Přestože herec nemá v rodině zatížení na nádorová onemocnění, rozhodl se, už kvůli své rodině – o dvacet let mladší manželce, herečce Báře Petrové, a šestiletému synovi Ondrovi -, neponechat nic náhodě. „Jedna věc je genetika, ale věc druhá stresy, které při své profesi zažívám, a životní styl, který vedu. Jsem kuřák. Pár věcí bych měl ve svém životě určitě změnit, abych to nepřivolával a byl tady co nejdéle. Rád bych si kluka ještě užil,“ míní Jan Šťastný, podle něhož se o sebe stůj co stůj musí začít více starat. „Chceme spolu čutat fotbal, lyžovat, potápět se. Mám toho ještě hodně před sebou, ale k tomu je zdraví nezbytné,“ prohlásil odhodlaně.

Trauma z dětství

Jako malý si Jan Šťastný prošel řadou nemocí a nemocničních zařízení. Ve dvou letech mu operovali slepé střevo, rok nato mu lékaři odstranili nosní a posléze i krční mandle. „Pamatuju si to jako dost traumatický zážitek,“ posteskl si herec, pro něhož je přístup k dětským pacientům v nemocničních centrech stěžejní záležitostí. „Všechno, co člověk prožije v dětství, se následně promítne v dospělosti. Proto přístup k dětem považuju za nejdůležitější. A tady to, zaplať pánbůh, funguje,“ pochválil protonové centrum herec.


Publikováno: 21.12. 2017

Diagnózy, které léčíme


Objednat se
loading