Katka – 4. 1. 2018

Co signalizují nateklé lymfatické uzliny?

Pokud vám natečou uzliny v podpaží nebo v tříslech, obvykle si nemusíte dělat starosti. Kdy je ale potřeba zpozornět?

O lymfatických uzlinách má většina z nás pouze matné povědomí. O to, jakou roli vlastně hrají v našem těle, se obvykle začneme zneklidněně zajímat až ve chvíli, kdy se nám nápadně zvětší uzliny na krku, v podpaží nebo v tříslech.

Skvělí „bodyguardi“

Lymfatické cévy hrají klíčovou roli v obraně organismu proti cizím látkám a patogenům. Stejně jako tepnami a žílami je jimi protkáno celé tělo a vedou i do těch nejmenších tkání. V místech, kde se lymfatické cévy setkávají, vznikají mízní uzliny. Funkcí orgánů lymfatického systému je zachycovat a účinně zneškodňovat patogeny a odvádět odpad, který se hromadí v organismu. Pokud je to nutné, začne přibližně 300 lymfatických uzlin v našem těle produkovat bílé krvinky nazývané lymfocyty – ty pak působí proti potenciálním útočníkům.

Ke slovu se hlásí zánět

Zvýšená aktivita uzlin vede k jejich zvětšení, zvýšené citlivosti na tlak, v některých případech dokonce také k bolestivosti. I z toho důvodu jsou pro lékaře zduřelé lymfatické uzliny vždy ukazatelem toho, že v těle není něco zcela v pořádku – velmi často však jde pouze o neškodný zánět.

Složité signály těla

V případě kožní infekce rukou se obvykle zvětší uzliny nacházející se v podpaží, zatímco pokud se zanítí nehtová lůžka u nohou nebo dojde k jinému poranění chodidel, zduří spíše uzliny v tříslech.
Uzliny na krku se pak obvykle zvětšují, když nás potká nachlazení nebo bolesti v krku. Tyto obtíže jsou mnohdy provázeny také kašlem nebo chrapotem.
Dojde-li k otravě krve, například po zvířecím kousnutí, při úrazech nebo popáleninách, obvykle natečou uzliny, které se nacházejí právě v blízkosti rány.
Pokud jsou zvětšeny všechny mízní uzliny, s velkou pravděpodobností je zánět rozšířen po celém těle. Takováto situace obvykle nastává zejména během virových infekcí, jako jsou spalničky, zarděnky nebo infekční mononukleóza. Ve vzácných případech mohou mít trvale zduřelé uzliny spojitost s leukemií, tuberkulózou nebo HIV.

Kdy vyhledat odborníka

Většinou se zvětšení lymfatických uzlin nemusíte zbytečně obávat – zduření totiž obvykle odezní zcela samo zhruba do týdne. Pokud se tak nestane, určitě byste měli navštívit lékaře. To platí i v případě, že se k obtížím přidá vysoká horečka, dušnost, výrazné obtíže s polykáním nebo bezdůvodná ztráta váhy.

Který lékař pomůže?

Jako prvního navštivte praktického lékaře, který vás pak může odkázat na odborníka – s největší pravděpodobností vás pošle za internistou, lékařem se specializací ORL nebo onkologem. V rámci objasnění příčin vám nejprve budou provedeny krevní testy nebo odebrán vzorek tkáně. Tímto způsobem může lékař zjistit, zda náhodou není otok způsoben zhoubným bujením.
Důležité informace může poskytnout také prohmatání (palpace) lymfatických uzlin. Během tohoto typu vyšetření se zkontroluje konzistence a povrchová struktura uzlin, jejich pohyblivost a bolestivost. Vzhledem k tomu, že lymfatické uzliny obvykle nejsou snadno nahmatatelné, signalizuje tento stav určité vychýlení organismu z rovnováhy.

Poznejte nepřítele

V případě nezhoubných (benigních) změn mají uzliny obvykle jasné ohraničení a je možné s nimi pohybovat. Také bolest během prohmatávání naznačuje spíše zánětlivou, ale život neohrožující infekci.
Naopak pro výrazně zvětšené lymfatické uzliny, které na omak nebolí a při prohmatání nechtějí měnit polohu, platí nejvyšší stupeň bdělosti – tyto symptomy totiž mohou signalizovat známky zhoubného bujení.

Nebezpečné zduření

Ve výjimečných případech může nádor vzniknout přímo v uzlině samotné, pak jde o lymfom. Ty lékaři rozdělují do dvou skupin, hodgkinské lymfomy a non-hodgkinské lymfomy, například mnohočetný myelom. Lymfomy nejčastěji postihují mladé pacienty, ročně jde u nás až o 4000 nových případů. Léčba vždy záleží na individuálním posouzení konkrétního typu lymfomu a na stavu a věku pacienta. Používá se obvykle chemoterapie nebo kombinace chemoterapie a biologické léčby. V některých případech se doplňuje léčba ozařováním. Mezinárodní léčebné protokoly doporučují jako první volbu vždy zvážit protonovou terapii, protože dokáže zacílit pouze na nádorové buňky a vyhnout se zdravým orgánům. Více informací o léčbě i lymfomech samotných najdete na www.ptc.cz.

Součástí lymfatického systému, který je zodpovědný za obranyschopnost organismu, jsou také mízní uzliny vyskytující se téměř všude v těle. Mnoho z nich je umístěno zejména na krku, v podpaží a v oblasti slabin.


Publikováno: 04.01. 2018

Diagnózy, které léčíme


Objednat se
loading