Zkušenosti našich lékařů, naše technologie, vynikající výsledky a profesionální přístup vám přinášejí maximální šanci na vyléčení.
Na základě vstupního vyšetření náš lékař rozhodne, zda je pro vás protonová léčba vhodná a váš osobní koordinátor zašle na vaši pojišťovnu žádost, jejíž součastí je také doporučení lékaře Komplexního onkologického centra.
Plánování léčby - ozařovací plán
Plánovací proces začíná zobrazovacím vyšetřením CT, ojediněle současně MR nebo PET/CT. Toto vyšetření musí být provedeno v poloze, jaká bude při ozařování. CT se pořizuje s použitím „fixace“, tzn. různých přípravků/masek zajišťujících reprodukovatelnou a neměnnou polohu, která bude těmito pomůckami zajištěna následně při každém ozáření.
Plánovací proces je velmi složitý a vyžaduje velký, z pohledu nemocného "neviditelný", objem činností ze strany lékařů a fyziků, které zaberou minimálně jeden týden.
Každému pacientovi na míru připraví tým klinických fyziků a lékařů ozařovací plán, podle kterého bude protonová léčba probíhat. Ozařovací plán také určuje, z jakých směrů a jakou intenzitou bude protonový svazek nádor ozařovat.
V PTC využíváme moderní technologii tužkového svazku
Tužkové skenování neboli Pencil Beam Scanning (PBS) označuje přesné rozložení dávky protonového paprsku a představuje v současnosti naprostý vrchol v technologii protonové terapie. Tužkové skenování ozařuje s milimetrovou přesností cílovou oblast s minimálním poškozením okolních zdravých tkání a orgánů.
Metoda řízeného nádechu
Protože dýchací pohyby mohou narušit správnost a přesnost provedení protonového ozáření, pro radioterapii nádorů jater využíváme také metodu řízeného nádechu. Pacienty, u kterých je indikovaná protonová léčba a bude jim ozařována oblast, kde se poloha léčeného objemu může měnit v důsledku dýchacích pohybů, ozařujeme s použitím metody řízeného dýchání. K tomu slouží přístroj Dyn’R.
Metoda ozařování s řízeným dýchaním je zvolena proto, že je důležité, aby ozařovaná část těla (objem) byla ozářena každý den stejně. Jelikož se však tento ozařovaný objem pohybuje v závislosti na dýchání, musíme zajistit, aby Vaše tělo bylo vždy ve stejné pozici. To se nejlépe provede právě zadržením dechu v určité hladině. Pro stanovení této hladiny proto nejprve podstoupíte tzv. nácvik řízeného dýchání (nácvik Dyn’Ru).
Nácvik řízeného dýchání probíhá vleže na zádech při připojení na spirometr pomocí antibakteriálního filtru a náustku. Nos je scvaknutý kolíčkem, aby veškerý vydechovaný vzduch proudil ústy. Na oči Vám nasadíme speciální brýle, kde budete sledovat pokyny k dýchání. Náš zkušený zaměstnanec Vás celým procesem nácviku trpělivě provede a vše si budete mít možnost dostatečně vyzkoušet. Nemusíte mít z ničeho obavy.
![prsy-zarizeni.png (761 KB)]()
Samotná léčba probíhá ambulantně, kdy přicházíte do Protonového centra na ozařování a pravidelné kontroly v průběhu léčby. Předepsaná dávka záření se vždy aplikuje postupně po jednotlivých stejných dílech (frakcích).
Každý pracovní den dochází k aplikaci 1 frakci, přičemž celkový počet frakcí je různý. Např. při ozařování nádorů jater je to okolo 15 frakcí. Ozařování nelze kromě závažných zdravotních příčin přerušovat.
Jedna návštěva trvá cca 60 minut a samotné ozařování je otázkou několika minut. Před každým ozařováním pečlivě překontrolujeme Vaši polohu pro ozáření pomocí rentgenových snímků a provedeme několik dílčích kontrol, bez kterých by se ozáření nemohlo spustit.
Minimálně jednou týdně absolvujete kontrolu u lékaře, který s Vámi probere průběh léčby a zkontroluje Váš zdravotní stav.