Petr H., rozhovor 3 roky po léčbě

Charismatický muž v nejlepších letech. Petr Horáček nenechá nikoho na pochybách, že si život opravdu užívá. O to větší je překvapení, když se tento činorodý muž otevřeně přizná, že překonal rakovinu prostaty. Rád se pochlubí sportovními výsledky, fyzickou kondicí a smělými plány do budoucna. A jak říká, nemalý dík za to, jaký život dnes žije, patří moderní léčebné metodě – protonové terapii.

Režisér, scénárista, dramaturg, moderátor, hudebník, golfový promotér a vášnivý golfista tvrdí, že po léčbě i ozáření v pražském protonovém centru je opět v plném nasazení a s chutí pokračuje ve všem, co dělal i před léčbou.

Kdy jste se dozvěděl o rakovině prostaty?

Jsou to necelé tři roky a byl to tenkrát pořádný šok, který mne donutil přehodnotit řadu věcí, začít rychle jednat a hlavně udělat zásadní rozhodnutí.

Nejdřív jsem si s pomocí internetu ujasnil, co je rakovina prostaty, a jaké mám jako pacient možnosti. Začal jsem hledat, jaká léčba připadá v úvahu, a našel jsem moderní šetrnou metodu – protonovou terapii. Zjistil jsem, že jedno z nejmodernějších protonových center, dokonce vybavené tužkovým skenováním, stojí přímo v Praze.

Jaký je to pocit rozhodnout se pro léčbu, kterou v minulosti mnozí označovali za novinku, experiment nebo nedostatečně prozkoumanou metodu?

Každý musí sám zhodnotit svůj stav a své možnosti, pak jít cestou svého rozhodnutí. Od začátku mi bylo jasné, že je to můj život, a že jsem ochoten nést odpovědnost jen v případě, že budu souhlasit, že daná metoda je pro mne opravdu ta nejlepší. A já jsem byl přesvědčen, že to je protonová terapie.

Dají se najít klinické studie i příběhy pacientů. Označit něco za novinku, když to funguje od 50. let minulého století, je taky zvláštní. Ano, protonová terapie dostávala různé nálepky, ale dnes, tři roky od mojí léčby, je situace naprosto jiná.

V čem?

Léčba je v České republice již zakotvena v zákoně v souladu i s mezinárodními doporučeními společností, jako je třeba ASTRO, a hradí ji české zdravotní pojišťovny.

Jak konkrétně probíhala léčba?

Nejdřív jsem musel projít přípravným stádiem, 6 měsíců jsem dostával hormonální injekce. Pak přišlo 21 ozáření, během kterých jsem absolvoval ještě jednu hormonální injekci.

Ale žádné změny nebo pochody, které by ovlivňovaly můj život, jsem si během léčby neuvědomoval. Žádná omezení, bolesti, komplikace, nic takového nebylo.

Jaké jste měl tehdy během léčby pocity?

Hlavně pocit úlevy. Úleva, že jsem našel způsob, jak si zachránit život a navíc to mě ani není znát. Nemluvil jsem o svém stavu, takže mnozí netušili, že se léčím s rakovinou.

Co bylo na léčbě nejhorší?

Vlastně se nic strašného nedělo. Léčba nebolí. Někdy jsem byl trochu unavený, měl návaly horka a ne moc velkou chuť na sex. Ale to se po léčbě všechno upraví.

Jak se cítíte dnes, 3 roky po léčbě?

Já za sebe mohu prohlásit, že jsem po cca 3 letech fyzicky tam, kde jsem byl před léčbou, a v ostatních faktorech se cítím zcela plnohodnotně. Ano, vím, že lékaři mluví o úspěšné léčbě až po pětileté kontrole, ale já to hodnotím už dnes. Kdybych se opět dostal do podobné situace, neváhal bych ani pikosekundu a šel bych stejnou cestou. Výsledky jsou přesně podle mých představ!

Není to jen nadšení typické pro pacienta, kterému se ulevilo?

Vůbec ne, já mám možnost srovnat v rodině tzv. klasickou /standardní léčbu, tedy operaci, a protonovou léčbu. A věřte, že je to velký rozdíl. Pokud bych se měl vyjádřit ke kvalitě života, tak já opravdu žiju, zatímco můj bratr jen přežívá. A to je pro mne dostatečný důkaz, že jsem měl to štěstí a rozhodl se pro správnou cestu.

Co konkrétně, kromě zdraví samozřejmě, Vám PT přinesla?

Víte, moje práce je stát na jevišti, před kamerou, být na očích světu, který je velmi kritický. A já nejsem ničím omezen, mohu svou práci plnohodnotně vykonávat a těšit se z úspěchů. A pak miluju golf a můžu si ho užít a nemusím mít obavy z výměny plen, úniku moči, únavy, která vás donutí opustit hřiště, z pocitu méněcennosti a podobných frustrujících situací.

Neříkám, že se golf nedá hrát s těmito handicapy, ale já je nemám a jsem opět v plné náruči golfového opojení a krásné přírody, která mi neustále připomíná pokoru před hodnotami a dobré rozhodnutí na začátku mé léčby. Všem chci říct, že Protonová léčba byla velkým Hole in One v mém životě!


Publikováno: 02.06. 2017

Diagnózy, které léčíme


Objednat se
loading