Petr

Pomyslné módní molo si na společenském večeru Sebevědomí pro každý den pořádaném Nadačním fondem Onkologie pro 21. století a Proton Therapy Center Czech v Novoměstské radnici v Praze 2 užil i Petr Mikulčák. Ten bojoval s rakovinou hned dvakrát. Ani jednou se však z této diagnózy nezhroutil, naopak! I v osmdesáti letech je plný energie a chuti do života. V rozhovoru jsme si spolu povídali o tom, jaká byla jeho cesta k účinkování na společenském večeru i o jeho zkušenostech s léčbou v Protonovém centru.

 

Souhlasil jste s tím, že během dnešního večera budete účinkovat jako model na společenském večeru Sebevědomí pro každý den, jak se cítíte? Máte obavy?

Přiznám se, že vlastně ani ne, protože tohle není moje první zkušenost s předváděním. Já už se této události letos účastním počtvrté. Poprvé to bylo v roce 2018 a od té doby jsem účinkoval pravidelně, tedy mimo covidová léta, kdy společenské večery bohužel nebylo možné pořádat vůbec.


Tak to už je poměrně dlouhá doba. Pamatujete si, co bylo prvotním impulsem k tomu, že jste se rozhodl na módních přehlídkách účinkovat, tedy i dnes…?

Víte, já se s paní profesorkou Abrahámovou setkal poprvé již v roce 2004, v době, kdy byla ještě přednostkou ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Tehdy mi byla diagnostikována rakovina tlustého střeva.
Poté mi v roce 2016 byla stanovena diagnóza rakoviny znovu, tentokrát v podobě karcinomu prostaty. A to jsem se rozhodl pro léčbu v Protonovém centru. No, a tam jsem paní profesorku úplně náhodou potkal. Vůbec jsem nevěděl, že pracovně přestoupila do PTC, takže jsem měl radost, že ji po letech znovu vidím a hned jsem se k ní hlásil, chtěl jsem jí pozdravit. I ona byla, myslím ráda, že mě vidí…. No a za pár dní po tomto setkání mi zvonil telefon, ona, osobně mi volala s nabídkou, jestli bych měl zájem se společenského večera zúčastnit v roli modela.

No, a tak jsem se do toho dostal. (smích)

A máte s Protonovým centrem spojené i nějaké další osobní vzpomínky, kromě tohoto náhodného setkání s paní profesorkou?

V Protonovém centru vždycky všechno probíhalo s precizní organizací a velkou péčí. Vlastně, musím přiznat, že mi Centrum vytanulo na mysli teď nedávno v souvislosti s tím případem záměny výkonů u pacientek v jedné z pražských nemocnic. Když jsem tuto informaci zaslechl v médiích, hned se mi vybavil průběh péče v Protonovém centru a říkal jsem si, že tam by se tohle určitě nestalo.

A musím dodat, že jsem se tam setkal u všech zaměstnanců s naprosto profesionálním a milým přístupem. Jsem rád, že Protonové centrum v České republice máme. Sám ho všude ve svém okolí doporučuji.

Poslední otázka na závěr… Máte nějaký vzkaz pro pacienty, kteří se s onkologickým onemocněním stále potýkají?

Já budu mluvit hlavně k pánům, protože dnes večer tady jako model zastupuji mužský element. Takže pánové, pokud vám byl diagnostikován karcinom prostaty, kontaktujte Protonové centrum a požádejte tam o vyšetření. A pokud vám protonovou léčbu doporučí, tak neváhejte a nastupte tam, věřím, že nebudete litovat.