Informace pacientům týkající sešíření nákazy
koronaviru (COVID-19) v ČR.
Miroslav - 15. 9. 2018

Druhá šance na život

Druhá šance na život

Praktická lékařka mi nechala udělat test na PSA (vyšetření prostatického antigenu) a protože ukazoval vyšší hodnoty, rozhodl jsem se navštívit urologa, který mě následně po vyšetření poslal v září roku 2015 na biopsii prostaty.

Okamžitě po oznámení diagnózy mé první myšlenky směřovaly ke vzpomínkám na mého otce, který na rakovinu prostaty do roka zemřel. V tu chvíli jsem myslel, že je to můj konec. Rodina a známí začali okamžitě na internetu a u přátel zjišťovat dostupnou léčbu. Operace, vzhledem k mému zdravotnímu stavu v té době, nepřicházela v úvahu.

O protonové léčbě jsem se poprvé dozvěděl od manžela mé vnučky, který našel webové stránky PTC a jejich úspěšnost právě při léčbě rakoviny prostaty. Manželka do PTC napsala email s přiloženou lékařskou zprávou a žádostí o léčbu. Záhy jsme obdrželi pozitivní odezvu a pozvání na kliniku.

Do Protonového centra jsem poprvé přijel v říjnu 2015. Byl jsem mile překvapen přístupem personálu. Získal jsem pocit, že někoho můj osud zajímá, a také naději, že by to mohlo pro mě dobře dopadnout. Musel jsem změnit zdravotní pojišťovnu a od července 2016 po hormonální terapii začala má léčba v pražském Protonovém centru.

Absolvoval jsem vyšetření na magnetické rezonanci, CT, zvedli mi zlatá zrnka do prostaty, vyhotovili mi krunýř na míru, a pak jsem podstoupil protonovou radioterapii. Celkem jsem absolvoval 5 ozařování. Mezi hlavní výhody léčby řadím především to, že jsem nebyl unavený, neměl jsemvýrazné vedlejší účinky z ozařování.

Jediné, co mě od té doby zlobí je občasné krvácení z konečníku. Přispívá k tomu užívání léku na ředění krve. Bohužel, zatím z toho ještě nejsem venku. Po skončení léčby jsem chodil pravidelně na kontrolu k paní doktorce do Protonového centra a při kontrole v březnu 2018 mi diagnostikovali nádory v pánevních uzlinách. Nasadili mi hormonální terapii a měl bych jít opět na ozařování.

Všem, které léčba teprve čeká bych vzkázal, ať se nebojí a jdou do toho.

Zpět
Více informací o o souborech cookies naleznete zde