Rakovinu prostaty je možné léčit několika způsoby
Pro léčbu rakoviny prostaty lze zvolit chirurgický zákrok (radikální prostatektomii) nebo radioterapii, kdy dnes můžeme volit mezi fotonovou a protonovou radioterapií. Také je možné pacienta sledovat a odložit léčbu do okamžiku, kdy dojde k progresi (zhoršení) onemocnění.
Porovnali jsme pro vás vedlejší účinky najčastejších léčebných postupů – operace a fotonového ozáření. Rozhodněte se, který způsob léčby je nejvhodnější zrovna pro vás.
Operace (radikální prostatektomie)
Operace je vážným a rozsáhlým invazivním chirurgickým zákrokem prováděným v celkové anestezii, při kterém musí být pacient vždy hospitalizován. Při operaci je odstraněna prostata i s tzv. pouzdrem prostaty a semennými váčky a je vytvořeno nové spojení mezi močovou trubicí a močovým měchýřem. Proto je následně močovou trubicí do močového měchýře zavedena trubička (katetr), která zde zůstává obvykle po dobu dvou až šesti týdnů. Přestože se operační postupy vyvíjejí (jako příklad můžeme uvést robotickou operaci), dlouhodobé výsledky ukazují, že rizika přetrvávají. Operace je vždy spojená s hospitalizací a následnou pracovní neschopností.
- Mezi časná rizika a komplikace po operaci patří bolest, krvácení, infekce.
- Mezi pozdní rizika a komplikace patří erektilní dysfunkce (nemožnost dosažení kvalitní erekce) a inkotinence (únik moči).
- Porucha erekce po radikální prostatektomi se objevuje u 30-100 % pacientů.
- Až 15 % pacientů po operaci musí užívat některou z inkontinenčních pomůcek.
- Důsledkem operace je např. vždy nemožnost ejakulace semene, protože jsou přerušeny chámovody.
- Až každý třetí operovaný muž musí podstoupit pooperační ozáření.
K riziku komplikací způsobených s operací se v takovém případě přidávají ještě rizika nežádoucích účinků a komplikací spojených s ozařováním. Hlavním důvodem je většinou to, že pacientovi nebylo přesně stanoveno stádium nemoci a tomu odpovídající léčebný postup.
(Citováno z webu České urologické společnosti)
Fotonové ozařování
Pro léčbu rakoviny prostaty lze zvolit také běžnou radioterapii, tzv. fotonové ozařování. Používá k ozařování nádoru fotony. Fotony předávají svoji energii už po cestě do nádoru. Nezastaví se v něm, ale pokračují dále tělem, tím dochází k nežádoucímu ozáření zdravých tkání a orgánů v okolí nádoru. Fotonové ozařování je tak spojeno s dalšími nežádoucími komplikacemi.
- Okolo 5 % mužů dlouhodobě trpí po běžném ozařování inkontinencí.
- Až čtyři z deseti mužů mají problémy s erekcí.
Kromě nádoru dochází i k ozáření zdravých tkání a orgánů, které se nacházejí v jeho přilehlém okolí. Fotony postupují i za nádor a zasáhnou například konečník, střeva nebo močový měchýř. Běžná fotonová léčba trvá až 33 - 41 dní a je často provázena průjmy, močovými obtížemi, únavou.