Výhody protonové léčby při ozařování nádorů hlavy a krku proti běžné radioterapii
- Umožňuje významně snížit dávku nežádoucího ozáření na mozek, a tím předcházet riziku vzniku poruch paměti.
- Významně snižuje nežádoucí ozáření míchy až o 80 %, a předchází tak vzniku tzv. myelopatie, která je provázena poruchou hybnosti až úplné ztráty hybnosti.
- Významným způsobem umožňuje snížit dávky na všechny optické struktury (čočka, rohovka, retina, zrakové nervy), čímž snižuje riziko omezení či ztráty zraku.
- Snižuje také riziko omezení či ztráty sluchu, zejména v oblasti vysokých frekvencí.
- Umožňuje redukci dávky na struktury polykacích cest, a tak snižuje pravděpodobnost polykacích obtíží, poruchy tvorby slin, nutnost zavedení PEG (kanyla zavedená do žaludku pro zajištění výživy).
Protonová léčba je šetrnější, protože dokáže snížit zátěž okolních tkání a orgánů nežádoucím zářením, a tím významně snížit riziko komplikací spojených s léčbou.
Ozařování v oblasti hlavy a krku patří k nejnáročnějším jak pro pacienta, tak pro lékaře. V této oblasti je příliš mnoho orgánů citlivých na záření, které mohou být poškozeny, a zároveň je ke zničení nádoru potřeba použití vysokých dávek. Standardní radioterapie tuto situaci není schopna vždy vyřešit.
Nádory oblasti hlavy a krku jsou lokalizovány v blízkém okolí mnoha rizikových struktur, které mají významně omezenou toleranci k ionizujícímu záření (mícha, slinné žlázy, mozkový kmen, polykací cesty, oči, optický nerv apod.), tedy velmi často není v případě fotonové radioterapie možné aplikovat dostatečnou dávku záření, aniž by se tyto orgány poškodily.
Mezinárodní léčebné protokoly a organizace jako např. ASTRO (American Society for Therapeutic Radiology and Oncology) doporučují zvážit protonovou radioterapii u vybraných diagnóz hlavy a krku.
Na základě celosvětových zkušeností a dlouhodobých výsledků u odléčených pacientů je zřejmé, že pacienti po protonové léčbě si zachovávají vysokou kvalitu života ve srovnání s ostatními možnostmi léčby.
Víte, že výhody protonového ozařování jsou založeny na fyzikálních zákonech a vlastnostech protonů?
Protony totiž můžeme zastavit přesně a v místě, kde potřebujeme, v tzv. cílovém objemu. Zdravé tkáně v okolí nádoru jsou zasaženy zářením minimálně nebo nejsou ozářeny vůbec.
Na rozdíl od běžné radioterapie, která k ozáření a ničení nádorových buněk používá fotony, je protonová terapie pokročilejší a používá protony.
Běžný fotonový paprsek prochází tělem a předává značnou část své energie před i za nádorem. Protony mají ovšem určitou fyzikální vlastnost, které se říká Braggův vrchol. Ta má schopnost odevzdat výrazně méně energie cestou k nádoru a tato energie nemá dopad na tkáně za nádorem. Největší výhodou protonové terapie v porovnání s běžnou radioterapií tak je její přesnost a její schopnost ochránit zdravé tkáně.