Protonová léčba rakoviny plic
Cílem moderní onkologické léčby je zajistit pacientům maximální šanci na vyléčení při minimalizaci vedlejších účinků spojených s léčbou. Tohoto cíle je dnes možné dosáhnout pomocí protonové léčby.
Protonová radioterapie je šetrná metoda léčby rakoviny s minimálními vedlejšími účinky. Umožňuje přesné zacílení protonového paprsku do cílové oblasti (do místa původního nádoru) v plíci, a tím minimalizuje ozáření okolních tkání a orgánů.
Protonová terapie se využívá k léčbě nemalobuněčných nádorů plic.
Protonová léčba je také vždy vhodná u těch pacientů, u kterých došlo ke vzniku sekundárního nádoru po předchozím ozářením, např. rakoviny prsu, v předchozích letech.
Pro zajištění maximálního efektu onkologické léčby je v případě karcinomu plic zásadní ozáření nádoru vysokými dávkami záření. Tohoto cíle se však často u běžného ozařování nedaří dosáhnout z důvodu možného poškození okolních tkání, tzv. toxicity zdravých tkání.
Naši lékaři a fyzici proto začali s unikátním postupem - technikou ozařování v řízeném hlubokém nádechu. Tento způsob umožňuje minimalizovat dechové pohyby, a tím ozářit nádor vysokou dávkou s maximální přesností a zároveň s minimálním ozářením zdravé části plíce, druhé plíce, srdce, srdečních cév a orgánů v mediastinu. Protonová léčba tak výrazně zvyšuje poměr mezi šancí na kontrolu nádoru, tedy zvýšení efektu léčby a redukcí možných závažných nežádoucích účinků.
Výhody protonové léčby
- Umožňuje zvýšení celkové dávky záření za současné nižší toxicity = menší zatížení kritických orgánů.
- Umožňuje snížit dávku záření na zdravou tkáň plic, čímž snižuje riziko dýchacích potíží a vznik plicní fibrózy.
- Snižuje dávku záření na srdeční sval, a tak snižuje riziko srdečního onemocnění.
- Snižuje riziko polykacích potíží a ztráty chuti k jídlu.
- Umožňuje zvýšení kvality života pacientů.
- Umožňuje použití menšího počtu léčebných frakcí.