Informace pro pacienty
Informace pacientům Protonového centra týkající se šíření nákazy koronaviru (COVID-19) v ČR
Infolinka: 222 999 000
CZ
Protonové centrum Praha podpořilo osvětovou kampaň 5. 3. 2020 15:45

Osvětová kampaň „Pacienti to říkají za nás“ je originální v tom, že hlavními aktéry jsou samotní pacienti všech věkových kategorií, muži i ženy, kteří se v PTC úspěšně léčili.

A nezištně, velice ochotně a upřímně chtějí svoje zkušenosti z léčby předat dál všem. Rozhodli se tak vystoupit z anonymity a chtějí pomoct ostatním. Svojí upřímnou výpověď berou jako své poslání a poselství, jako originální vyjádření svého poděkování všem za život a za výhru v boji s onemocněním. Přípravy a realizace kampaně se ujala agentura Medea, díky jejímuž profesionálnímu přístupu jsou výsledkem reálné a bezprostřední výpovědi pacientů.

„Kampaň má být především naší reakcí na stovky dotazů a telefonátů lidí zejména z menších měst a vesnic, kteří dosud o léčbě protonem získali jen  zkreslené či zavádějící informace. Díky pacientským setkáním víme o stále panujících mýtech o protonové terapii, například že je pouze pro tzv. „horních deset tisíc“Veřejnost neví, že léčbu platí všechny pojišťovny v České republice. Právě proto jsme podpořili osvětovou kampaň, abychom našim pacientům umožnili podělit se o svoje zkušenosti s těmi, kteří  potřebné informace nemají.  Chceme, aby lidé věděli, že v těžkých životních situacích se na nás mohou obrátit,“ říká předseda správní rady Nadačního fondu pro protonovou terapii Ing. František Francírek, Ph.D.

 A proč se pacienti pro kampaň rozhodli? 

„Díky Nadaci jsem se během ozařování v rámci pacientských setkání v Protonovém centru potkávala se spousty dalších pacientů. Všichni jsou nesmírně vděčni za to, že vůbec tato možnost je,“ říká bývalá pacientka PTC, paní Simona (52 let) a pokračuje: „To je moje zkušenost. A nejenom moje. Proto jsme se rozhodla mým příběhem pomoci ostatním.“

„Já jsem zdravotník, takže o protonech jsem věděla již několik let předtím,“ říká Šárka Šteinochrová (26 let), která prodělala Hodginův lymfom a popisuje: „Já jsem nechtěla jít úplně klasickou cestou, kterou volí 99 % pacientů. Hledala jsem ty cestičky, jak svému tělu co nejvíce pomoci a ušetřit ho. Tou cestou byla právě i protonová léčba. Vzkázala bych dalším pacientům, aby se před svým rozhodnutím informovali a léčbu v PTC určitě zkusili, protože pokud se zajímají o svoje zdraví, tak to za to stojí. Je to jediné naše bohatství, které bychom si měli hlídat a držet.“

„Klobouk dolů a jsem jenom rád, že veřejnost se dozví, že existuje také něco jiného, než jim doposud bylo umožněno. Nechápu lidi, kteří váhají. Zdraví máte jenom jedno, nikde ho nekoupíte zpátky,“ říká Jiří Roubínek (69 let), který se úspěšně vyléčil z rakoviny prostaty.

Protonové centrum v Praze je v první řadě zaměřeno na pacienta. Individuální a lidský přístup si udržuje bez ohledu na to, kdo to je a odkud přichází. Zdravotní zařízení je propojeno s onkologickými centry v Čechách i na Slovensku a pro každou indikaci jsou vytvořeny speciální týmy. Jejich hlavním úkolem je co nejdřív pacientovi udělat podrobnou a kvalitní diagnostiku a rozhodnout o nejlepší strategii léčby tak, aby bylo dosaženo maximální šance na vyléčení. Díky protonové terapii je možné maximálně zachovat stejně kvalitní život jako před léčbou, a to díky velmi přesnému ozařování, které cílí jenom na nádor a tím eliminuje možné vedlejší účinky a postižení zdravých orgánů.

 V PTC se za šest let provozu léčilo téměř 4000 pacientů ze 45 států světa s nejrůznějšími onkologickými diagnózami. Výsledky, a především konkrétní pacienti, jejich zkušenosti z léčby, z přístupu a z kvality života po léčbě, jsou těmi nejpřesvědčivějšími argumenty. „Každý člověk má možnost kdykoliv přijít na bezplatnou konzultaci, nebo zavolat na klientské centrum. Od našich lékařů se dozví potřebné informace o možnostech, které existují,“ uzavírá vedoucí Klientského centra Veronika Galušková.