Suzy

Dveře Protonového centra máme otevřené také pro zahraniční pacienty. Rádi bychom se s vámi podělili o příběh Suzy Wheal, který zveřejnil i britský deník The Sun! Jeho překlad vám přinášíme na následujících řádcích. Suzy se u nás léčila s rakovinou lymfatického systému. 

41letá žena šla ke svému praktickému lékaři poté, co cítila závratě a vykašlávala krev. Suzy, která žije se svou rodinou v Chichesteru,  ve  Velké Británii, byl diagnostikován zápal plic. Příznaky nebyly považovány za natolik závažné, aby vyžadovaly hospitalizaci. U většiny lidí, kteří mají zápal plic, se příznaky podobají běžnému nachlazení. Stav Suzy se ale nezlepšoval a stále se vracela ke svému lékaři. Suzy pak byla odeslána ke specialistovi a následné testy odhalily nádor omotaný kolem jejího srdce. Suzy byl diagnostikován lymfom.

Suzy vyzývá lidi, aby si dávali pozor na jakékoli známky a příznaky, které jsou neobvyklé. „Čekání na výsledky vyšetření, když se můj zdravotní stav každý den zhoršoval, bylo to nejtěžší."

Lékaři Suzy řekli, že její nádor měřil 2 cm na šířku a 10–12 cm na délku a byl omotaný kolem srdce v hrudní dutině. „Co mě zachránilo, bylo rychlé provedení biopsie. Kdybych musela čekat déle, bylo by pozdě." Během několika dní začala s chemoterapií v nemocnici svatého Richarda v Chichesteru.

Zatímco měla chemoterapii, prohlédla si Suzi dostupné možnosti léčby, kde se dozvěděla o protonové terapii.  „Mám tři děti a mému nejmladšímu byl pouze jeden rok. Sama jsem si zjišťovala informace a zjistila jsem, že jen velmi málo lidí přežije recidivu mého onemocnění. Byla jsem připravena bojovat," řekla Suzy. "Nicméně vzhledem k poloze mého nádoru by dávka standardní radioterapie byla 360 stupňů kolem mého hrudníku, což by mě vystavilo riziku sekundárních rakovin prsu, páteře, plic a srdce." dodala.

Při zkoumání svého stavu, Suzy narazila na článek o protonové terapii lymfomů od výzkumníků z Oxfordské univerzity a pražského Protonového centra.

Protonová terapie nebyla pro Suzy dostupná. Její soukromá zdravotní pojišťovna nejprve nárok zamítla, ale nakonec souhlasila s tím, že zaplatí léčbu v Protonovém centru v Praze.

„Můj manžel byl doma s dětmi a já jsem se vracela domů na víkendy. V České republice jsem strávila tři týdny a léčba byla opravdu snadná. Byla jsem jen unavená. Teď mám zase vlasy, energii a mému nejmladšímu právě byly čtyři roky. Když se ohlédnu zpětně, uvědomuji si, jaké mám štěstí."

„Můj vzkaz každému, kdo má pocit, že něco není v pořádku, je: jednejte včas co nejdříve! Celý můj výhled na tuto situaci byl takový, že jestli nastal můj čas, je to v pořádku, ale chci bezpochyby vědět, že jsem udělala vše, abych přežila." dodala Suzy.

Suzy je nyní zpátky v Anglii, se svou rodinou. 

Odkaz na článek v původním znění naleznete zde: https://1url.cz/vrME8