Informace pacientům týkající sešíření nákazy
koronaviru (COVID-19) v ČR.
Terezka - 15. 9. 2018

Malá bojovnice Terezka

Malá bojovnice Terezka

Milí přátelé, máme tu další příběh našeho pacienta, tentokrát se jedná o malou bojovnici Terezku. Celý příběh nám bude vyprávět maminka Anna.

Naše Terezka v září 2014 nastoupila do první třídy, tak moc se těšila do školy, celé prázdniny o ničem jiném nemluvila. Koncem léta jsme na ni ale pozorovali, že více zakopávala a vrávorala. Zničeho nic chytla vlnu a uhodila se hlavou o rám dveří, a tak se to pořád opakovalo.

Když jsem ji vedla do školy, musela jsem ji držet za ruku, tělo jí táhlo k pravé straně. Myslela jsem si, že je na ni těžká taška, ale jednoho dne nám Terezka spadla z klouzačky a my si mysleli, že má otřes mozku, jelikož zvracela a bolela jí hlavička.
Jela jsem proto s ní k naší doktorce a pověděla jsem jí, co na Terezce pozorujeme. Paní doktorka chtěla, ať se projde ke dveřím a zpátky, a když viděla jak chodí, okamžitě nám napsala doporučení do nemocnice do Rakovníka.

Tam nás pozorovali do druhého dne, Terezka už nebyla schopna chodit bez opory. Po vyšetření očního pozadí nás bez odkladu transportovali do FN Motol. Vlastně si říkáme, že pro nás to bylo štěstí v neštěstí, kdyby totiž nespadla, neodhalilo by se onemocní tak brzy.

Po vyšetření magnetické rezonance ještě týž den se potvrdilo tušení lékařů - naše Terezka má na mozku nádor!!!. 
Vše bylo tak rychlé, že se pořád z toho nemůžeme vzpamatovat. Naše Terezka plakala, tak moc se těšila do školy. Naříkala, proč zrovna já?

Vysvětlila jsem jí, že má v hlavě kuličku, a že bude muset na operaci, kde ji vyndají a půjdeme domů. Lékaři nám řekli, že buď to bude dobré a budeme po operaci jen sledovaní, a nebo to bude ta druhá varianta, že to bude onkologické a budeme muset podstoupit onkologickou léčbu.

Pořád jsme věřili v tu první variantu. Bohužel se ale potvrdila ta druhá :-(Histologii jsme měli velice rychle hotovou. Za pouhých 7 dní od operace jsme se dozvěděli, že naše Terezka má v hlavičce nádor meduloblastom v oblasti zadní jámy lební, označení gr. IV, to je ten nejhorší typ - agresivní metastázující.

Musela tedy podstoupit kompletní onkologickou léčbu. Pořád tomu ale nemůžete uvěřit a připadáte si jako ve zlém snu. Pan doktor Sumeraurer nám všechno velmi hezky vysvětlil co nás bude čekat a co bude následovat, že Terezka podstoupí radioterapii v Protonovém centru v Praze, jelikož je to pro ni ta nejvhodnější a nejšetrnější léčba.

Měli jsme opravdu velké štěstí, nic jsme nemuseli vyřizovat s pojišťovnou, vše za nás udělali lékaři.

Terezka měla tři týdny po operaci kontrolní magnetickou rezonanci, kde se potvrdila agresivita nádoru. Měla ho zpět a spolu s ním dalších asi 40 ložisek vysetých na mozku, ložisko na míše a metastáze přes celou míchu. Lékaři znovu nemeškali a okamžitě Terezce odebrali vzorek mozkomíšního moku, kde se potvrdily rakovinné buňky. Poté ještě odebrali kostní dřeň, která byla naštěstí čistá, jelikož byla následně použita v druhé fázi onkologické léčby.

Naše cesta do Protonového centra tak začala ještě dříve než přišel souhlas od pojišťovny!!! I my musíme napsat, že nejsme vyvolení ani bohatí jak poslední dobou čtu, že protonová léčba je jen pro vyvolené. Jsme obyčejní lidé tak jako všichni ostatní.

Terezka 14. října 2014 nastoupila na první radioterapii, absolvovala 30 ozářek mozku a míchy bez anestézie, kvůli vadě srdce, kterou Terezce zjistili rok před tímto onemocněním. Má zvýšenou tachykardii a WPW syndrom. Kardiolog tedy anestezii nedoporučil, protože její srdce by to nezvládlo. 
Každodenní transport z FN Motol do PTC byl velmi náročný a ke konci léčby velmi vysilující pro naši Terezku.

Děkuji paní doktorce Ondrové a všem pracovníkům Protonového centra za všechno. Přístup všech lidí byl velice lidský a to je v tomto životně těžkém období to nejdůležitější a nejcennější, když vám lidé okolo vás dodávají odvahu a sílu to zvládnout a věří společně s Vámi.

Nebylo to lehké a ani teď není lehké po těch téměř 4 letech se vrátit zpět a napsat jaké to bylo. Pamatuji si na slova lékaře v Protonovém centru, když jsem se tam s ním bavila o všem. Nedávali nám velkou šanci na vyléčení, že se máme smířit i s tou druhou variantou, a to není vůbec snadné, to přeci žádný rodič nechce slyšet. Pořád mám v hlavě "Paní Landová, máme jenom jednu léčbu, jednu šanci a ta se musí povést!".

A tak se ptáte a zjišťujete všude kolem a odpověď pana doktora byla " JAK TA NEMOC RYCHLE PŘIŠLA, TAK RYCHLE ZASE ODEJDE" Třeba to byla jen fráze, ale mě dodala sílu věřit, že se naše Terezka uzdraví!!! Děkuji děkuji děkuji a budu děkovat do konce svého života za svoji Terezku.

Děkuji, že v době kdy naše Terezka onemocněla jsme měli v naší zemi moderní protonové centrum, které ji zachránilo život!!! 
Nyní jsme téměř 4 roky od ukončení protonové léčby a výsledky jsou pořád stejně dobré - žádné známky onkologického onemocnění, ani poradiačních komplikací a my jsme šťastni za každý den. Chtěla bych ostatním pacientům popřát hodně štěstí a to, aby věřili stejně tak jako já!!!

Zpět
Více informací o o souborech cookies naleznete zde